17
Nov
2018
18:25 PM

Auckland a okolí

4 minuty, 35 sekund

V Aucklandu jsme strávili skoro dva týdny a stačilo. Asi nikdy jsme nezažili tak nudné město bez ducha, bez kulturního vyžití, bez zajímavých budov, dobrých restaurací, prostě čehokoli, co město dělá městem. Překvapila nás multikulturnost města, všude spoustu Indů a Asiatů, a také všudypřítomná obezita obyvatel. Nový Zéland jsem si představovala jako zemi, kde se jí zdravě a sportuje, ale opak je pravdou. Spoustu lidí má těžkou obezitu a dívkám nedělá problém obléci si minišaty a promenádovat se v nich po městě. To samozřejmě souvisí se stravou, kterou místní obyvatelé vedou. Samé fast foody, supermarkety plné hotovek a lenost cokoli uvařit. Celkově je to tu takové americké, město působí jako jedno velké předměstí s baráčky, které vypadají všechny úplně stejně, každý má svoji zahrádku, o kterou se stará, auto a loď na splátky. Bohužel i na lidi jsme po pár dnech změnili názor. Na první pohled všichni působí hrozně mile, ale jsou jen afektovaní a plní přetvářky. Když jsme po třech dnech na Zélandu slavili s kamarády Kuby narozeniny, dostali jsme se do konfliktu s místními Maory, což jsou vlastně původní obyvatelé země. Většinou dosahují výšky téměř dvou metrů a podobné šířky, a když vás tahají za vlasy či vás pronásledují v autě a háží po vás flašky od piva, je to poněkud stresující :D

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Pokud nebydlíte přímo v centru Aucklandu a nevlastníte auto, je dost obtížné pohybovat se místní hromadnou dopravou, která tu skoro nefunguje a tak nám nezbylo nic jiného než všude chodit pěšky, což může být pěkně otravné, když jen do obchodu jdete půl hodiny. Samotná příroda v okolí města je nádherná, pláže a přístav také, ale nečekejte ve městě nic, co by vás vyloženě nadchlo. Dominantou města je observatoř a telekomunikační věž Sky Tower, ze které se skáče i bungee jumping.

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Auckland

Waiheke island

Na tento ostrov se dostanete během 40ti minut trajektem z Aucklandu v ceně asi 40 NZD na osobu za zpáteční jízdenku. My se tam vydali, protože jsme si mysleli, že bychom tam mohli sehnat práci na vinicích, kterých je na tomto ostrově spoustu. Chtěli jsme si zapůjčit kolo, abychom si ostrov mohli pohodlně projet, ale kola byla k dispozici až v centru, což bylo od výlezu z trajektu dost daleko, takže jsme opět museli spoléhat na místní autobusovou dopravu. Když jsme se konečně dostali do centra, sehnali jsme extrémně předražená elektrická kola a vyjeli na cestu. Nakonec jsme za tato kola byli rádi, protože kdybychom museli ty šílené krpály sjíždět na normálních kolech, asi bychom moc daleko nedojeli. Na to, jak je ostrov opěvovaný, nás vůbec nenadchl. Sjíždí se sem bohatí novozélanďané na degustace vín pořádané věhlasnými vinicemi a nic jiného tu ani není. Je tu draho, pláže sice hezké, ale jinde najdete mnohem hezčí, výhledy ucházející. Práci jsme nakonec také nesehnali, což bylo vlastně dobře, protože na ostrově bychom se po chvíli pravděpodobně unudili.

waiheke

waiheke

waiheke

Goat Island

Tato nádherná mořská rezervace se nachází asi 45 minut severně od Aucklandu a je to jedna z nejlepších novozélandských oblastí pro šnorchlování. Najdete zde spoustu snapperů, z nichž někteří měří i téměř dva metry, můžete vidět rejnoky, medúzy či další ryby. V Octopus Hideaway jsme si půjčili veškeré vybavení včetně 5mm neoprenu, který byl do 14tistupňového oceánu opravdu potřeba. To vše za cenu 35 dolarů na osobu.

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

goat island

Piha beach

Tuto nádhernou pláž s černým železitým pískem najdete asi 40 km od Aucklandu a je oblíbeným místem surfařů. Je však extrémně nebezpečná díky svým silným spodním proudům. Nedaleko středu pláže se ve vodě rozvaluje stometrové skalisko Lion Rock, které je ve skutečnosti erodovaným jádrem prastarého vulkánu. My sice měli hodně větrno, když jsme Pihu navštívili, ale i tak jsme si ji užili, neboť se jedná o opravdu krásnou pláž.

piha beach

piha beach

piha beach

piha beach

piha beach

Od Lion Rocku se táhne North Piha Beach, kde můžete najít spoustu skvělých mušlí a údajně také modré tučňáky, ale na ty musíte mít obrovské štěstí.

Karekare falls

K vodopádům Karekare vede z nejbližšího parkoviště asi pětiminutová cesta, na níž narazíte ještě na jeden vodopád, který je maličký, ale pro nás měl mnohem větší kouzlo. Samotné Karekare falls nás moc nenadchly, ale to bylo i tím, že jsme na Novém Zélandu vodopádů viděli tak dvakrát více než doposud za celý život a už pro nás asi nemají takové kouzlo.

karekare

karekare

Mercer Bay Track

Tento track byl jediný, který jsme v okolí Aucklandu podnikli a jednalo se o nenáročnou, asi 3 km cestu novozélandskou buší plnou kauri stromů (damaroň jižní) a stromů Ponga a Wheki. Tyto buše budete na začátku svého pobytu na Novém Zélandu milovat, protože máte pocit, jakoby jste se najednou ocitli v Jurském Parku plném zeleně, obrovských stromových kapradin, kterých je na Novém Zélandu přes 80 druhů, a stromů, jaké jste nikdy v životě neviděli. Po chvíli vás to samozřejmě trochu omrzí. Track vede podél vrcholu nejvyšších mořských útesů v oblasti Aucklandu a poskytuje tak nádherný výhled na sever směrem k Muriwai a jih k Whatipu. Budete také procházet původním maorským opevněním, takzvaným pa. Cesta může být dost blátivá a kluzká, takže doporučuji lepší obuv. Přímo u tracku se dá také za 8 dolarů na osobu přespat, ale je třeba zaplatit online předem, protože na místě není žádný signál.

mercer bay track

mercer bay track

mercer bay track

mercer bay track

mercer bay track

Orewa Beach

Tato pláž se nachází asi 20 minut autem jižně od Aucklandu. Je to hezká písčitá pláž, ale v porovnání s mnoha jinými plážemi, které jsme doposud viděli, se jedná o tu průměrnější.

Okolí Aucklandu je trochu opomíjené, protože každý po příletu míří rovnou na sever či jižně, hlavně pryč z největšího novozélandského města, ale pokud se tu chvíli zdržíte, určitě nebudete litovat.

Komentáře: