26
Nov
2018
18:12 PM

Bay of Plenty: Novozélandský plážový ráj

3 minuty, 18 sekund

Bay of Plenty je jeden z nejslunnějších regionů Severního ostrova a najdete zde ty nejkrásnější pláže. My zde strávili skoro 3 měsíce, neboť jsme tu pracovali a až na pláže, které v zimě stejně moc neoceníte, tu moc vyžití není. Městečka jsou nudná, jako přes kopírák, panoramata nikterak výjimečná. I tak se zde dá najít pár míst, kam se v případě volného dne můžete vypravit.

McLaren Falls Park

V tomto 190tihektarovém jezerním parku s nádhernými stromy a černými labutěmi najdete pár kratších tras pro odpolední vycházku. Park je pojmenován po malých vodopádech, které se tu nachází a za 10 dolarů na osobu zde můžete v autě i přespat. V ceně je grill, sprchy a čisté toalety. V noci se vyplatí vypravit se do lesa na pozorování glowworms, neboli svítících červů, kterých tu je opravdu spoustu a naskytne se vám tak nádherná podívaná. Glowworms jsou larvami mušek Arachnocampa luminosa. Tyto larvy mají světélkující orgány, které vydávají zelenkavé světlo. Na larvy nesviťte, jinak svá světla ztlumí a to klidně na několik hodin, během kterých hladoví.

mc laren falls

mc laren falls

mc laren falls

mc laren falls

mc laren falls

Papamoa Beach

Tato písčitá pláž je krásná a je častým cílem backpackerů žijících v Bay of Plenty. Opět tu máte k dispozici barbecue zónu a také 3 místa pro self-contained vozy, což není moc, proto se vyplatí sem přijet opravdu brzy, pokud plánujete přespat.

papamoa beach

papamoa beach

papamoa beach

Papamoa Hill

Z tohoto kopce jsou krásné výhledy na okolí, ale jedná se o celkem prudký výšlap. Nahoru vyjdete za 45 minut až hodinu, a dolů to samozřejmě stihnete rychleji. Pokud jste v oblasti, určitě doporučuji, ale zajíždět si pouze kvůli tomuto výletu se nevyplatí.

papamoa hill

papamoa hill

Fergusson Park

Kousek od Taurangy se nachází tento skvělý park s výhledem na Mount Maunganui, kde můžete se svým self-contained vozidlem přenocovat. Povolena jsou však opět maximálně 3 vozidla, takže buďte rychlí. Najdete zde několik velkých grillů, dětské hřiště, toalety a pláž s opravdu znatelým odlivem.

fergusson park

Maketu Beach

Nádherná pláž, kde údajně můžete najít spoustu mušlí (my nenašli nic), zato jsme se zde poprvé setkali s kormorány, kteří mě okouzlili. Po souši se pohybují podobně jako tučňáci, ale jsou létaví a vypadají více jako kachny.

maketu

maketu

maketu

maketu

Mount Maunganui

Toto městečko je pojmenované po 232 m vysokém kopci, který se nad ním tyčí a zakončuje písečný poloostrov, na němž město stojí. Samotné město mi nepřišlo vůbec zajímavé, ale výlet na kopec určitě stojí za to. Výstup až nahoru vám zabere maximálně 40 minut a jedná se asi o ten méně náročný výšlap, na jehož konci budete odměněni krásným 360tistupňovým výhledem. Hned vedle kopce se nachází maličkatý ostrov Moturiki Island, na který se dostanete pěšky z pláže. Vede zde krátká asi desetiminutová procházka.

mount maunganui

mount maunganui

mount maunganui

mount maunganui

mount maunganui

U kopce Mt Maunganui najdete skvělé termální bazény Mount Maunganui Hot Saltwater Pools se slanou vodou. Za cenu 14 dolarů na osobu sem rozhodně zajděte, jsou to jedny z nejlepších termálních bazénků, které jsme na Novém Zélandu navštívili.

Tauranga

Tauranga je nejrušnějším novozélandským přístavem a je to město plné restaurací a drahých hotelů. Nejzajímavějším místem pro nás byla Tauranga Art Gallery, protože ačkoliv jsme byli skeptičtí vůči novozélandskému umění, mile nás překvapila. Vstupné je zdarma a najdete zde zajímavé expozice místních i hostujících novodobých umělců.

tauranga

tauranga

tauranga art gallery

Te Puke

Na Novém Zélandu se často setkáte s tím, že označují města za hlavní města na světě čehokoli možného. Například hlavní město toastového chleba, hlavní město mušlí, hlavní město mrkve a Te Puke je označováno za hlavní světové město ovoce kiwi, proto se sem po celý rok sjíždí hromada backpackerů, kteří zde kiwi sbírají, protrhávají či prostříhávají kiwi stromky. Na kiwi sady zde narazíte opravdu všude, ale město samo o sobě je hrozně nudné. Vůbec, ale vůbec nic tu není. Spát s autem se dá buď u hřbitova, což se nám zdá poněkud morbidní či před obchodním centrem na parkovišti, kde se hlavně po večerech schází podivní místňáci. Na parkovišti pak najdete zvláštní existence typu Big Bob, který zkupuje auta či typa, který právě vylezl z vězení a sežene vám všechno možné. Po několika týdnech jsme rádi toto místo opouštěli :D

te puke

te puke

te puke

te puke

Komentáře: