05
Dec
2018
18:11 PM

Coromandelský poloostrov

6 minuty, 29 sekund

Coromandel změnil náš negativní pohled na Nový Zéland a od té doby, co jsme sem vjeli, jsme si začali tuto zemi užívat, protože zde jsme se poprvé setkali s krásnou novozélandskou přírodou a milými, ochotnými lidmi. Najdete tu jak nádherné pláže s bílým pískem, tak pravou novozélandskou divočinu. Už jen jízda autem je skvělým zážitkem. Projíždíte často i nezpevněnými silnicemi s kouzelnými výhledy na oceán či buše.

Paeroa

Paeora je nezajímavé malé městečko, jenž je však rodištěm místního oblíbeného nápoje Lemon and Paeroa, který chutná podobně jako sladší verze Sprite. Původně se zde nacházel pramen, ze kterého nápoj vycházel, ale dnes již limonádu vlastní Coca-Cola a vyrábí se v Aucklandu, takže s původním nápojem už nemá moc společného. Na počest nápoje však doteď stojí v Paeroe gigantická socha lahve s logem Lemon and Paeroa.

Karangahake Gorge

Tato krásná oblast nabízí různé turistické a cyklistické trasy zahrnující staré maorské stezky, historickou suť z důlní činnosti a železnic a hustou buš. My zvolili trasu, která začíná v Dickey Flat campsite, což je kemp spravovaný DOC. Zpáteční cesta měla asi 10 km a vedla skrze tunely, z nichž jeden je dlouhý 1 kilometr, takže si nezapomeňte vzít čelovku. Dále půjdete přes zavěšené mosty či po stezce s výhledy do krásné rokle. Tento track rozhodně stojí za to.

Karangahake Gorge

Karangahake Gorge

Karangahake Gorge

Karangahake Gorge

Další track absolvoval Kuba sám a to na 544 metrů vysoký kopec Karangahake. Zpáteční cesta byla dlouhá asi 13 km z výchozího bodu Dickey Flat campsite a Kuba byl výletem nadšen. Terén byl trochu bahnitý, ale buší pronikalo spoustu slunečních paprsků, což si Kuba coby fotograf užíval a nadšeně fotil. Co mu však dokáže zkazit den, jsou backpackeři se speakerem na ramenou, ze kterého se přírodou linou příšerné discohity. Na vrchol vede strmá, bahnitá stezka, kdy se musí jít téměř po čtyřech, ale ten výhled prý byl nádherný.

Karangahake

Karangahake

Karangahake

Karangahake

Karangahake

Karangahake

Karangahake

Waihi

Waihi je proslavené svým dolem Martha Gold Mine, ze kterého se těží zlato od roku 1878. Očekává se, že důl bude brzy vytěžen, a až k tomu dojde, měla by se zející jáma proměnit v hlavní turistickou atrakci. Co nás tu však zaujalo nejvíce a také na pár dní zdrželo, nebyl zlatý důl, ale úchvatná Waihi Beach, která se stala se svou písčitou pláží, čistým a na Nový Zéland i poměrně teplým oceánem, mušlemi a hejny racků i jiných ptáků, jednou z mých nejoblíbenějších novozélandských pláží. Přímo u pláže je i self-contained spot, takže zde můžete v autě přenocovat. Pokud už budete ve Waihi, doporučuji zajet se podívat na opuštěné čerpadlo Cornish Pumphouse z roku 1904 (konečně také něco, co vypadá alespoň trochu starobyle :D).

Waihi

Waihi

Waihi

Waihi

Waihi

Waihi

Wharekirauponga track

Tento 3 a půlhodinový track vede Coromandelským pralesem a je to asi ten nejzbytečnější track, který jsme na Novém Zélandu šli. Cesta byla extrémně bahnitá a vedla k důlnímu táboru, drtičce a malému, nezajímavému vodopádu. Jeden úsek byl šíleně strmý, takže jsem šla téměř po čtyřech a proklínala se, co jsem to zase vymyslela :D Suma sumárum, když tento track vynecháte, uděláte možná lépe.

Wharekirauponga track

Onemana beach

Onemana beach je hezká, čistá pláž s bílým pískem, které ale nijak zvlášť nenadchne. Pokud se v létě budete chtít po cestě osvěžit, tak se zde stavte, ale určitě nestojí za zajížďku.

Onemana beach

Onemana beach

Tairua

V zimě bylo toto městečko úplně prázdné a jeho okolí nás okouzlilo. Má skvělou atmosféru a působí úplně jinak než ostatní města, která jsme doposud na Novém Zélandu navštívili. Původně jsme tudy chtěli jen projet, ale nakonec jsme se zde zdrželi asi dva dny a vyrazili si na výlet na Paaku hill, kam se dá dojet autem skoro až k vrcholu a posledních 10 minut musíte stoupat pěšky. Výhled na město a Alderman Islands je úžasný.

Pumpkin Hill

Pokud absolvujete Paaku Hill, není nutné jít na Pumpkin Hill, protože výhled je hodně podobný a z Paaku Hill je rozhodně hezčí, což jsme nevěděli, ale jedná se o krátkou, asi pětiminutovou procházku, kterou jsme měli po cestě, takže nás to nevytrhlo.

Pumpkin Hill

Broken Hills

Další nezajímavý track coromandelskou buší, který můžete s klidem v duši vynechat. Jsou zde trasy vedoucí k místům, kde byly drtičky kamene a také trasa, která prochází 500 m dlouhým důlním tunelem Collins Drive. Tu jsme šli my. Mnohem zajímavější je track Karangahake Gorge, kde tunely procházíte také a je tam toho mnohem více k vidění.

Broken Hills

Hot Water Beach

Tohle je jedno z nejznámějších míst Coromandelu a proto tu potkáte spoustu, ale opravdu spoustu lidí a to i přes zimu, kde jinde na živáčka nenarazíte. Doporučuji sledovat na internetu informace o odlivu a přílivu, protože pouze dvě hodiny před odlivem a po něm je přístupná písečná oblast před skalnatým výběžkem uprostřed pláže, kde zpod povrchu vyvěrá horká voda. Pokud si přinesete svůj rýč, můžete si vykopat vlastní díru jakožto osobní lázeň. Je dobré najít místo, kde se stýká horký proud s ledovým proudem z oceánu, protože jinak si lázně moc neužijete. My si rýč nepřinesli a zkusili díru vydlabat hrncem, což nebylo moc efektivní a nakonec jsme s vděkem přijali rýč, který nám zapůjčili jiní turisté.

Hot water beach

Cathedral Cove

Pravděpodobně jste již fotku tohoto slavného místa s gigantickým kamenným obloukem a přírodním vodopádem zahlédli, pokud jste vyhledávali obrázky z Nového Zélandu. Nejlepší je vydat se sem na začátku nebo na konci dne, kdy se vyhnete davům turistů. Brzy ráno zde také vznikají nejlepší fotky, protože pak sem padá stín. Výlet ke Cathedral Cove začíná na dlouhé a krásné písčité pláži Hahei Beach a trvá asi 30 minut, ale celkem se zapotíte. Cestou minete skalnatou Gemstone Bay a písečnou Stingray Bay.

Cathedral Cove

Cathedral Cove

Cathedral Cove

309 Road

Tato silnice je z větší části nezpevněná a hodně klikatá, ale cesta po ní je zážitek. Zastavit se můžete například na malé vodopády Waiau Falls či u Stuových prasátek, kterých má Stu opravdu hodně včetně malých roztomilých selátek.

309 Road

309 Road

309 Road

309 Road

Mahamudra Centre

Při projíždění coromandelskou krajinou nás zaujala buddhistická stupa, která jakoby zde vyčnívala a tak jsme se zde museli zastavit a porozhlédnout. Jedná se o poklidné útočiště tibetského buddhismu, kde se pravidelně konají kurzy meditace. Nabízí zde i ubytování a možnost práce za stravu a ubytování. Naši kamarádi se tu na měsíc usadili a nemohli si pobyt s meditacemi a různými workshopy vynachválit.

Mahamudra Centre

Coromandel Coastal Walkway

Tato krásná přibližně 3hodinová pobřežní trasa ze Stony Bay do Fletcher Bay prochází nejsevernější částí Coromandelského poloostrova. Cestou se kocháte pohledy nejen na pobřeží, ale také na zemědělskou krajinu. Mě těch 10 km jedním směrem dost zmohlo, ale pro ostatní, se kterými jsme výlet šli, byl výlet úplně v pohodě. Naštěstí jsme se nemuseli vracet stejnou trasou zpět, protože kamarádky, se kterými jsme track absolvovali, zde potkaly nějaké známé z předešlého tracku, kteří nás autem hodili zpět do Stony Bay, za což jsem jim byla neskutečně vděčná :D

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel

Coromandel Town

Coromandel je malé poklidné městečko, které nenabízí nic zajímavého kromě skvělých Fish n Chips a nejlepších uzených mušlí, které jsem v životě měla a to za perfektní cenu, takže pokud tudy budete projíždět, určitě se zastavte v Coromandel Takeaways.

Coromandel Town

Coromandel Town

Coromandel Town

Coromandel Town

Coromandel Town

Otara Bay

Tento opuštěný záliv jsme našli náhodou a nadchl nás. Při odlivu se dá dojít dozadu na kameny a můžete zkusit rybařit, úspěšnost je prý docela vysoká, my nechytli nic :D

Otara Bay

Thames

Největší město Coromandelu, kde se ale vůbec nemusíte zastavovat. My tu nedobrovolně zůstali několik dní kvůli problému s vozidlem a nemohli jsme se dočkat, až budeme moct zase odjet pryč.

Miranda

Miranda je jedno z nejpřístupnějších míst, kde můžete po celý rok studovat brodivé ptáky. Rozlehlá mělčina se hemží vodními červy a korýši, kteří sem přes zimu přitahují tisíce ptáků hnízdících v Arktidě.Mezi nejvýznamnější druhy patří břehouš rudý a jespák rezavý. Nachází se zde stezka, která vede ke dvěma pozorovatelnám, odkud můžete ptáky sledovat.

Miranda

Miranda

Coromandel běžně všichni zvládnou procestovat do týdne, my zde strávili týdny tři, rybařili jsme, užívali si více či méně slunečné počasí a hlavně jsme toho spoustu viděli. Coromandel proto určitě ze svého novozélandského itineráře nevynechávejte.

Komentáře: