12
Mar
2019
18:56 PM

Hobitín

4 minuty, 18 sekund

Pokud jste milovníkem Pána Prstenů, rozhodně byste při své cestě po Severním Ostrově neměli vynechat toto kouzelné místo, které se nachází u malého města Matamata, cca 180 km od Aucklandu.

Vstupné na osobu činí 84 NZD, přičemž samotná prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a půl. Doporučuji si přikoupit oběd za 36 NZD na osobu, kdy vás po prohlídce vezmou k skvělému bufetu podávaného ze speciálně tematického stolu, kde si můžete nabrat spoustu druhů masa, zeleniny , různých salátů či dortíků, a poté se osvěžíte v hospůdce Green Dragon pivem či ciderem. Na výběr je z několika druhů a toto pivo kromě Hobitína jinde neochutnáte, protože je vařeno exklusivně pro něj. Zvolit si můžete také levnější snídaňový balíček v ceně 26 NZD na osobu, kde na vás pro změnu čekají vajíčka, slanina, párky, müsli, jogurty či čerstvé ovoce. Nejoblíbenější a zároveň nejdražší variantou vstupu do Hobitína, je večerní prohlídka v ceně 195 NZD na osobu, kdy začínáte za soumraku, abyste využili zbytky denního světla, po prohlídce pokračujete do hospůdky a poté na pořádnou hostinu. Na závěr vás čeká večerní prohlídka, kdy je celý Hobitín krásně ozářen svítilnami a jako bonus do ruky dostanete malou lucernu a svítíte si na cestu.

hobitin

hobitin

hobitin

hobitin

Prohlídku si rezervujte s dostatečným předstihem na oficiálních stránkách Hobitína Pokud nezvolíte večerní prohlídku, doporučuji si rezervovat některou z dopoledních hodin, protože odpoledne Hobitín padá do stínu a nebudete mít tak krásné fotky.

hobitin

hobitin

Místo je opravdu hodně komerční, ale ve finále to vlastně ani tak nevadí. Poté, co si u informačního centra vyzvednete své lístky, nasednete do autobusu, který vás příblíží k Hobitínu. Cesta trvá asi dvacet minut a jedete nádhernou zelenou kopcovitou krajinou plnou pasoucích se ovcí. Do toho vám promítají na televizi řeč Petera Jacksona. Video se jim však po chvíli seklo, tak jsme ho neviděli celé. Peter Jackson, novozélandský producent, režisér a scénárista, na nynější Hobitín narazil při hledání vhodných lokací pro svůj film Pán Prstenů. V té době to byla ovčí farma Alexander, která se stala díky své malebné krajině ideálním místem pro Hobitín, ústřední městečko Kraje (The Shire). Peter Jackson kladl velký důraz na autenticitu pravého Hobitína a 13 tisíc domácích ovcí, které se na farmě pásly vyhodnotil jako příliš velké množství a také podle něj působily moc moderně. Byly tedy přemístěny mimo záběry a nahrazeny 39 staromódněji vypadajícími ovcemi dovezenými z Anglie.

hobitin

hobitin

V roce 1999 začala devítiměsíčni snaha udělat z krásného místa ten Hobitín, co známe nyní. Zapojena byla dokonce novozélandská armáda, která pomáhala s vybudováním 1,5 kilometrové příjezdové cesty. Když filmaři Alexandrovu farmu opustili, bylo na farmáři, co s objekty udělá. Chvíli uvažoval, že nechá vše zbourat, ale poté se v něm objevil podnikatelský duch a rozhodl se si areál ponechat, vylepšit a začít zde provádět turisty. Najdete tu 44 hobitích nor v takových fantastických detailech, jako vidíte ve filmech.

hobitin

hobitin

hobitin

hobitin

Nejznámější hobití norou je Dno Pytle, domov Bilba a Froda Pytlíkových. U těchto dveří bylo natáčeno nejvíce scén a je to také jediný domek, který má vybudované vnitřní prostory. Za ostatními dveřmi nic nenajdete, jen hliněnou stěnu svahu nebo prázdné dřevěné stromy. Natáčení interérů probíhalo ve filmovém studiu Weta Cave ve Wellingtonu.

Na zmenšení herců hrajících hobity nebyly použity žádné animační triky. Byla využita perspektiva, kdy hobiti byli dál od kamery než ostatní herci, případně herce, kteří ztvárnili Hobity, suplovaly děti.

hobitin

hobitin

Další zajímavostí je velký dub, který se tyčí nad Dnem Pytle. Jeho listí je umělé a do Hobitína bylo dopraveno z Taiwanu, aby ho potom jeden ze členů štábu lísteček po lístečku připevňoval k jeho větvím. Týden před natáčením Peter Jackson navštívil místo a barva listů se mu nelíbila, takže bylo nutné ho opět ručně kompletně přebarvit. A to vše kvůli stromu, který se ve filmu objeví asi na 8 vteřin v záběru z dálky. Jinou zajímavostí je například to, že je zde šňůra na prádlo, na které visí oblečení a byl najat člověk, který několikrát denně došel k této šňůře a zpět, aby zde vyšlapal cestičku.

Další velmi známou kulisou je mlýn s obloukovým mostem, přes který ve filmu přejíždí Gandalf s Frodem na koňském povozu. Mlýn i most byly zbudovány z lešení a polystyrénu a jezírko, přes které vede, vybudoval majitel farmy Alexander ke střílení divokých kachen. Natáčení Pána prstenů ale bylo často rušeno kvákáním žab z tohoto jezírka, a tak žabky musely být na dobu natáčení přemístěny.

hobitin

hobitin

hobitin

Turistické skupiny vycházejí vždy v 15timinutových intervalech, takže máte omezené časy na to si vše projít a v klidu nafotit. Je to tu opravdu jako na běžícím páse, říct ty nejdůležitější informace, rychle se u všeho vyfotit a jde se dál, aby vás náhodou nedohnala další skupinka, ale i tak si návštěvu zde užijete, protože si tu díky všem těm neskutečným detailům připadáte jako v opravdovém Hobitíně. Nám se zde s Kubou povedlo ztratit, protože jsme se trochu zdrželi u Green Dragona a ujel nám tak autobus, takže nastalo hotové pozdvižení, že jsou v Hobitíně turisté, kteří tu nemají svou skupinku a průvodce. Kubovi se navíc podařilo zkopnout jeden z opečovávaných dřevěných plůtků, ale to naštěstí nikdo neviděl. Nakonec nás asi po půl hodině, kdy jsme tam bloumali sami, nahnali do jiného turistického autobusu a vše se vyřešilo :D

A tady je video:

Komentáře: