01
Aug
2019
10:43 AM

Jaké je bydlet na Novém Zélandu v dodávce?

6 minuty, 6 sekund

Po příletu na Nový Zéland jsme brzy zjistili, že bez auta zde skoro není možné fungovat a když jsme i do obchodu chodili dva kilometry tam a dva kilometry zpět, a zároveň platili velké peníze za ubytování v pokoji přes AirBNB, rozhodli jsme se pořídit si vozidlo a to takové, aby se v něm dalo i spát.

Co to znamená self-contained vozidlo

Máte dvě možnosti: budˇsi koupit tzv. self-contained vozidlo, se kterým můžete zdarma spát na místech tomu určených či vozidlo bez této certifikace. Stále můžete spát na dost místech, ale více jich je placených a těch zdarma je podstatně méně. Certifikaci self-contained dostávají auta, která mají uvnitř přenosné WC, funkční dřez, barel na užitkovou vodu a barel na čistou vodu a odpadkový koš. To znamená, že jste se svým autem plně soběstační. My se rozhodli pro self-contained vozidlo a tak jsme si pořídili dodávku z roku 1994 již s certifikací a veškerou campingovou výbavou jako jsou skládací židle, nádobí, jednoplotýnkový plynový vařič a další nezbytnosti. Hromada backpackerů, které jsme za své cestování potkali, takhle žilo v obyčejném kombiku, což nám připadalo hrozně nepohodlné. Nebylo výjimkou, že se pár mačkal na matraci a nad nimi zbývalo tak 30 centimetrů místa a tak jsme kolikrát byli fakt rádi, že máme prostornou dodávku, i když občas nebyla úplně nejspolehlivější.

novy zeland campervan

Plusy života v dodávce

Když jsme si do auta přestěhovali všechen náš majetek, mohli jsme konečně vyrazit na cesty. V autě jsme nakonec žili přibližně deset měsíců a jako vše, i tento životní styl měl své výhody i nevýhody. Mezi výhody bezesporu řadím svobodu, kterou vám život v autě přináší, i když na Novém Zélandu již trochu omezenou, protože míst, kde můžete se svým autem přespat, pomalu ale jistě ubývá. Často sem totiž létají mladí backpackeři, kteří jsou hluční, zanechávají po sobě hromadu odpadků či vykonávají potřebu v přírodě, což se samozřejmě místním lidem moc nezamlouvá. Další výhodou je velká úspora nákladů na bydlení, neboť na Novém Zélandu je ubytování opravdu drahé, hlavně pokud chcete bydlet v hostelech či jiných ubytovacích zařízeních.

novy zeland campervan

novy zeland campervan

novy zeland campervan

Co jsem však milovala nejvíc, byla možnost probouzet se každý den na jiném místě. Není nic krásnějšího, než usínat za zvuku šumění oceánu a probouzet se s východem slunce u těch nejkrásnějších pláží či hor, dát si ranní kávu a míchaná vajíčka u rozkládacího stolku přímo v přírodě a poté rovnou vyrazit na nějaký track či jen tak relaxovat u oceánu. Nejlepší také bylo mít svoji postel pořád u sebe, takže když už vás prostě nebavila party, které se většinou pořádaly přímo na freedom spotech, mohli jste se jednoduše přesunout rovnou do své postele, stejně jako když se vám kdekoliv zachtělo odpoledního šlofíčku.

novy zeland campervan

novy zeland campervan

Sprchování v ledové vodě

Asi největší problém, který jsem na tomto stylu bydlení pociťovala, byla absence sprchy, takže nám často nezbylo nic jiného než se sprchovat jednou za několik dní, protože v zimě není možné se v místních jezerech či řekách koupat (občas ani v létě, protože voda je většinou vhodná opravdu jen pro ty největší otužilce) a ne všude byl bazén, což je nejlepší místo, kam se můžete zajít vysprchovat. Můžete si vybrat, zda chcete využít i samotný bazén či vám stačí pouze sprcha, v tom případě pak samozřejmě platíte méně. Naštěstí na Novém Zélandu má bazén snad každé město, takže pokud nejste někde uprostřed divoké přírody, sprchu seženete. Jeden z mých nejhorších zážitků co se týče sprchování bylo, když už jsme se opravdu potřebovali vysprchovat a v okolí žádné teplé sprchy zrovna nebyly a my tedy museli využít venkovní ledové sprchy. Venku bylo asi 10 stupňů, sprchy nebyly zakryté, takže jsme se navzájem snažili krýt, když kolem procházeli lidé. Těch situací, kdy jsme se potřebovali vysprchovat a nesehnali nic normálního, bylo víc, například jsme se sprchovali v ledových říčkách, ledovém oceánu, pod solární sprchou, což je jen vak, do kterého se nalije voda a na slunci se nechá ohřát, a nebo třeba na tajňáka na parkovišti před prací, kde měli obyvatelé okolních ostrovů pracujících v téže práci k dispozici takové buňky, ve kterých měli sprchy a záchody. Jednou jsem to zkusila i v práci, ale když jsem vylezla ze sprchy a před ní už čekalo komando – uklízečka, supervizor a kdosi s přísným pohledem a výtkou, že tohle už nikdy, vzdala jsem i to.

novy zeland campervan

Nabíjení elektroniky

Jelikož většinu našeho majetku tvoří elektronika, kterou potřebujeme k našim přivýdělkům, bylo třeba řešit další záležitost a to jak ji nabíjet. Sekundární baterie vycházela draho, ale spoustu lidí to tak praktikuje, my si pořídili pouze inventor, který nám během jízdy zvládl vše nabít. Samozřejmě pokud zrovna nikam nejedete, nic si nenabijete. Často jsme také využívali knihovny, které mají wi-fi a zásuvky.

novy zeland campervan

Když je venku zima

Na Novém Zélandu v noci bývá opravdu zima a tenké stěny auta vás moc nezahřejí, takže se často budíte zmrzlí a nevyspalí. Přítel na radu známého vyzkoušel jakési po domácku vyrobené topení, což byl vlastně keramický květináč, který jsme vytopili za pomocí cca deseti čajových svíček. Ačkoliv to nebylo úplně nezbytné, vytvořili jsme i jednoduchý komín, což byla ve skutečnosti gumová hadice vyvedená z okna. Celé řešení zní možná komicky, ale byli jsme schopni během cca 30ti minut krásně vytopit celou dodávku.

novy zeland campervan

Vařeni na plynovém vařiči

Ze začátku mě vaření v dodávce bavilo. Přišlo mi skvělé si sednout někam ven a dát si přitom třeba bramborový guláš, těstoviny, smaženou rýži nebo cokoliv jiného. Po chvíli ale nadšení přešlo a s ním také nápady na to, co pořád v takových podmínkách vyvářet. Každý nákup v místním supermarketu jsem měla téměř slzy v očích kvůi vysokým cenám a tak jsme nakupovali víceméně pořád stejná jídla – těstoviny, rajčatové omčáky, tuňáky na milion způsobů, rýže, hotové omáčky na milon způsobů, kari, sladké brambory a hromadu sýru, který mimochodem na Novém Zélandu není moc dobrý. Co možná bylo horší než vaření, bylo mytí nádobí. Sice jsme měli v dodávce dřez, ale nebylo úplně jednoduché v něm cokoliv umýt a tak jsme často využívali různé venkovní dřezy, což často nebylo úplně nejhygieničtější a teplá voda také nebyla samozřejmostí.

novy zeland campervan

Večerní nuda

Když jsme letěli na Nový Zéland, představovali jsme si, jak každý večer budou nějaké táboráky, bude se venku zpívat, popíjet a podobně, ale opak byl pravdou. Jelikož jsou tady večery chladné, každý si zaleze do svého auta a už z něj nevyleze ven. Rozdělání ohně tu není povolené skoro nikde, táboráky také každý den nečekejte a tak vám často nezbývá nic jiného než si večer číst, pokud se poštěstí a vy jste si po cestě nabili notebook, můžete si dokonce pustit i film. Samozřejmě jsme zažili i skvělé večery s náhodnými lidmi, ale jak říkám, více večerů jsme strávili nad dobrou knihou nebo focením noční oblohy.

novy zeland campervan

novy zeland campervan

Vzpomínky do konce života

Ač to teď možná vyznělo trochu negativně, není to tak a doporučuji každému si takový styl života alespoň na chvíli vyzkoušet. Nejen že si člověk začne víc vážit věcí, které mu doteď přišly normální jako třeba každodenní teplá sprcha, záchod, na který když chcete jít, nemusíte se balit do teplého oblečení a neochotně vylézat ven do zima, vaření v normální kuchyni či možnost nabít si elektroniku, kdy se vám zachce. Ale co je nejlepší, vyzkoušíte si probouzet se každý den jinde a být skoro úplně nezávislí a možná vám dojde, jak málo toho k životu vlastně potřebujete a že není nutné vlastnit hromadu zbytečností, což je v dnešní době bohužel samozřejmost.

novy zeland campervan

Komentáře: