19
Dec
2018
7:50 AM

Northland: pláže, písečné duny a divoké buše

8 minuty, 19 sekund

O Northlandu se říká, že zde nikdy není zima, což není tak úplně pravda, ale pravděpodobně je to jedno z nejlepších míst, kde se ukrýt před novozélandskou zimou. My zde cestováním a prací strávili dohromady asi 3 měsíce (od poloviny července do poloviny října) a je pravda, že nebýt častého deště, zima by byla snesitelná i se spaním v autě. Noční teploty se pohybovaly kolem 7 – 10ti stupňů a denní průměrně tak 14 a když vylezlo silné slunce, dalo se i vykoupat v oceánu. Northland je proslaven svými krásnými plážemi, kde se můžete procházet a nepotkáte nikoho dalšího, dále také obřími stromy kauri či písečnými dunami. A kam se zajet podívat?

Mangawhai Heads

Pokud jste v oblasti a máte slunečné počasí, určitě oceníte úzký pás sněžně bílého písku táhnoucího se kilometry s čistou vodou. Pokud neprojíždíte, nemá smysl sem zajíždět pouze kvůli tomuto místu. De facto je to ,,jen“ jedna z mnoha krásných northlandských pláží.

Mangawhai Heads

Mangawhai Heads

Mangawhai Heads

Waipu Caves

Waipu Caves stoprocentně doporučuji! Proč platit předražené vstupné do profláklých Waitomo Caves, když existují tyto, které jsou také plné glowworms a můžete si je tu užít zadarmo. Přímo u vstupu do jeskyň je self-contained camp s čistými záchody a studenou sprchou, kterou po návštěvě jeskyň oceníte. U jeskyň začíná také dvoukilometrový track jedním směrem, který je zablácený a extrémně nudný, končící plotem ohraničujícím soukromou pastvinu. Do jeskyně si vemte čelovku, ale snažte se na světélkující larvy nesvítit. Ideální je také obuv do vody či nějaké sandále, protože se namočíte. Voda v některých místech dosahuje minimálně ke kolenům. Jeskyně jsou rozlehlé a obsahují několik místností, jejichž stěny jsou doslova pokryty glowworms.

Waipu Caves

Waipu Caves

Waipu Caves

Whangarei

Největší město Northlandu má spoustu co nabídnout. Nudná novozélandská architektura nebude to, co vás tu nadchne, ale je to skvělá základna pro všechny nákupy, je tu často slunečno, mají zde spoustu bister se skvělým sushi nasáčkovaných vedle sebe, příjemný park SAH Reed Memorial Kauri Park, kde najdete obrovské 500 let staré kauri stromy či 26 metrů vysoké vodopády Whangarei Falls. Na self-contained spotu u tohoto parku kempuje pochybný místní pár s velkým psem a starou dodávkou, ze které se valí spoustu dýmu. Dalším poznávacím znamením je vytetovaný obrovský hákový kříž na hrudi mužského elementu tohoto páru, jenž předstírá, že je Němec, ale přitom je to místňák. Narazit na ně můžete všude po Whangarei a prý s oblibou vykrádají campervany, po nás se jen zkoušeli vytáhnout nějaké drobné. Co se týče nočního života, je to bída jako všude na Novém Zélandu. Prolezli jsme snad všechny možné podniky v sobotu večer a ačkoliv se na začátku zdálo, že večer bude nudný, nakonec jsme si večer po návštěvě několika barů užili. Dýdžejové se však nepředali a jeden dokonce uznal, že jsem lepší DJ než on, tak mě pustil ke svému náčiní a nechal mě si chvíli hrát. Vtipné je, že místní dívky si víkendové party velmi užívají a neváhají na ně přijít i v plesových šatech a různých luxusních róbách.

Whangarei

Whangarei

Whangarei

Whangarei

Tutukaka recreation reserve

Pokud zajedete do Tutukaky, čekají vás krásné výhledy na oceán a také cca 45timinutová procházka k majáku. Pokud vezmu v potaz kluzkou bahnitou cestu do strmého kopce vs výhled, rozhodně to za to nestojí, protože po dešti je kopec opravdu výživný. Pokud už se rozhodnete k majáku vydat, hlídejte si informace o přílivu a odlivu, jinak se na místo nedostanete.

Matapouri

Matapouri se nachází asi 10 km od Tutukaky a najdete tu krásnou pláž se zlatým pískem. Vede odtud cca dvacetiminutová procházka do Whale Bay, lemovaná obrovskými stromy pohutukawa. Oblast kolem Matapouri se nám moc líbila, protože se nám vydařilo nádherné slunečné počasí, kochali jsme se úžasnými plážemi a dokonce jsme u Matapouri chytili naši první rybu a možná také poslední, protože ač byla velmi chutná, ten proces zabití se nám vůbec nezamlouval. Poblíž se také nachází přírodní ,,bazénky“ Mermaid Pools. Self-contained spot, ze kterého se k Mermaid Pools dostanete je hned u oceánu a potkali jsme zde skvělého staršího místňáka bydlícího v autobuse se svou přítelkyní. Tento muž moc rád sdružoval lidi a tak jsme s ním a jedním francouzským párem strávili skvělý večer a skvělý den plný kitování, rybaření a povídání si, aniž bychom se k Mermaid Pools vůbec vypravili, ale doteď toho nelitujeme. Není nutné se vždy striktně držet nějakého plánu, o tom cestování vůbec není.

Matapouri

Matapouri

Matapouri

Matapouri

Aroha Island

Tento pětihektarový ostrov, na který se lze dostat zpevněnou cestou mezi mangrovy, je útočištěm novozélandského nelétavého nočního ptáka kivi hnědého a máte zde velkou šanci je v noci zahlédnout. Pokud se ubytujete v kempu Aroha Island Eco Centre (mimo sezonu 15 dolarů na osobu, v sezoně 21 dolarů na osobu), můžete se odtud v noci vydat na dobrodružnou výpravu s čelovkami s červeným světlem. Nikdy nepoužívejte normální světlo, jakmile ho kivi vidí, utíká pryč a vy ho nespatříte. První hodinu jsme se jen tak potulovali buší a pomalu přestávali doufat, že kiviho spatříme, ale pak jsme zaslechli jakési dunění, tak jsme si mysleli, že se k nám blíží nějaké velké zvíře a on to byl velký kivi, který nám přeběhl přes cestu. Samičky jsou větší než samci a dorůstají velikosti až 45 cm a váhy 3,3 kg. Během noci jsme pak viděli ještě dva další kivi, tentokrát menší samce, přičemž jeden byl od nás asi tak metr a podíval se přímo na nás. Byl to úžasný zážitek!

St Pauls rock

Z parkoviště vede k této skále asi dvacetiminutová cesta, která mi ale dala šíleně zabrat. Byla extrémně kluzká a bahnitá, takže jsem stihla dvakrát spadnout a abyste vylezli na vrchol, musíte použít ocelové lano, tak jsem to raději vzdala při tom, co jsem visela na laně a nemohla se dostat ani nahoru ani zpět dolů :D Ale dle Kuby byl výhled krásný, nicméně už jsme po pěti týdnech cestování začali být přesyceni novozélandskou přírodou a tak jsme byli čím dál náročnější a máloco nás uspokojilo.

St Pauls rock

St Pauls rock

Henderson Bay

Tato pláž je opravdu nádherná se svým narůžovělým pískem, jedna z nejhezčích, co jsem zatím na Novém Zélandu viděla. I v červenci byla poměrně teplá na místní poměry, takže v létě to tu musí být dokonalé.

Henderson Bay

Rarawa beach

Další krásná dlouhá pláž, tentokrát se sněhově bílým pískem.

Rarawa beach

Rarawa beach

Rarawa beach

Tokerau beach

Jeden z nejlepších self-contained spotů, na které jsme na Severním Ostrově narazili. Na krásné dlouhé písečné pláži je spoustu prostoru pro campervany, jenom záchod se nachází asi půl kilometru od místa spaní, což může být občas docela dlouhá vzdálenost. Potkali jsme zde pár skvělých místňáků, kteří nám donesli čerstvá avokáda a dokonce jsem zde v červenci vlezla do oceánu. Sice na maximálně minutu, ale to nevadí :D Asi minutu autem z Tokerau Beach se nachází Rotopokaka lake, kterému se přezdívá Cola Lake díky barvě podobné stejnojmennému nápoji. Jezero je plné minerálů a voda z něj je prý skvělá na pleť.

Tokerau beach

Tokerau beach

Cape Reinga

Pravděpodobně nejznámější místo Northlandu, kam se pravidelně sjíždí hromada turistů. Pro Maory se jedná o posvátné místo, odkud se vydávají duše na cestu do svého spirituálního domova. Z parkoviště se dostanete k majáku Cape Reinga Lighthouse asi za deset minut a naskytne se vám odtud neskutečný výhled. Setkává se zde Tasmanovo moře s Tichým oceánem a ať se rozhlédnete z jakékoli strany, budete nadšeni.

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Cape Reinga

Ninety Mile Beach

Tato nejdelší písečná pláž je sjízdná autem, nicméně doporučuji pouze pokud máte 4x4. S naší těžkou zadokolkou jsme zapadli asi za dvě minuty, ale naštěstí jsou místňáci na debilní backpackery, kteří to pořád a pořád zkouší sjet zvyklí, a tak nás hned vyhrabali. I ty dvě minuty však byly skvělé, jen je asi lepší nápad jet při odlivu co nejblíž moři, kde je písek mokrý a ne v hlubokém suchém písku ve vyježděných kolejích. Každopádně tu půjčují i čtyřkolky či bugginy, takže pokud se necítíte na to sjet Ninety Mile Beach autem, půjčte si alespoň nějaké to vozítko.

Te Paki

Kdo by čekal uprostřed všech těch zalesněných buší 7 km čtverečních obrovských písečných dun? Já tedy ne a byla jsem příjemně překvapená. Na začátku je stánek, kde vám za 15 dolarů půjčí sandboard a vy se pak můžete vydrápat na obrovské písečné duny a pak je sjíždět, což je prostě boží, až na písek v očích a ústech :D Duny jsou mnohem vyšší než jsem čekala a vydrápat se na ty největší dá zabrat, takže si pak hodně rozmyslíte, jestli se chcete svézt ještě jednou. Dunu můžete sjíždět po zadku či po břiše, což je rychlejší. Už jen procházení se naboso po jemném písku stojí za to a výhledy jsou úchvatné. Tohle místo prostě nemůžete vynechat!

Te Paki

Te Paki

Te Paki

Te Paki

Te Paki

Te Paki

Prales Waipoua

V této pralesní rezervaci plné gigantických kauri stromů najdete například mocného Tane Mahutu, pojmenovaném po maorském bohu lesa. Se svými 51,5 metry a obvodem 13,8 metrů se jedná o největší žijící strom kauri. Jeho stáří se odhaduje na 1200 – 2000 let. Dále zde najdete Four Sisters, majestátní skupiny čtyř vysokých stromů, které u základy srostly, a také Te Matua Ngahere (otec lesa). Měří 30 m a s obvodem 16,4 m je nejsilnějším žijícím stromem kauri.

Waipoua

Waipoua

Waipoua

Waipoua

Pouto Point

Jedno z nejkrásnějších míst, které jsme na Northlandu navštívili. Je to neuvěřitelně odlehlý poloostrov, na jehož konci se nachází skvělý camp Pouto Point Motor Camp v ceně 15 dolarů na noc za auto. Z campu vede 7 km dlouhá úžasná procházka po pláži mezi písečnými dunami k osamělému dřevěnému majáku Kaipara Lighthouse. Po cestě narazíte na vrak lodi a za dobrých podmínek můžete v oceánu zahlédnout dalších spoustu vraků. Je třeba si dát opět pozor na odliv a příliv, neboť při přílivu je část pláže neschůdná. V campu jsme pak měli skvělou party s místňáky, kteří zde slavili narozeniny a ač jsme jejich slangové kiwijštině moc nerozuměli, byl to super večer. Dostali jsme spoustu masa, Kuba si hrál s ohnivými poikami a Pouto jsme opouštěli spokojení a nabytí pozitivní energií.

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Pouto Point

Každopádně po 6ti týdnech cestování se nám hodně ztenčily finanční zásoby a bylo třeba začít pracovat. Navíc po takové době volna se člověk do práce i těší. Rozhodli jsme se zůstat na Northlandu, protože se nám tu zalíbilo a bylo zde relativně teplo a proto jsme rozhodili sítě. Ale o tom zase příště 

Komentáře: