08
Sep
2018
18:31 PM

Nový Zéland: Co vše je třeba zařídit po příletu

3 minuty, 38 sekund

Pátého března 2018 konečně po skoro deseti hodinách přistáváme na Novém Zélandu. Byli jsme trochu nervózní, aby Kubu vůbec do země bez Working Holiday Visa pustili, protože občas se stane, že když letí pár a jeden z nich má Working Holiday Vízum a druhý ne, na turistu ho nepustí, protože se bojí, že by zde načerno zůstal. Proto jsme celý let dělali, že se neznáme a Kubovi jsme připravili detailní itinerář i se všemi rezervacemi na Booking.com. Naštěstí vše proběhlo bez problému a bez jakékoli kontroly.

Po třech měsících v Asii nás přivítal nádherný, čistý vzduch a neskutečně překrásná obloha plná naducaných bílých mráčků. Všude milí, ochotní lidé, kteří dokonce řidiči autobusu děkovali za skvělou jízdu. Šokem však pro nás byly místní ceny. Nejlevnější ubytování jsme sehnali přes AirBNB u jedné čínské rodiny za 400 NZD na 6 dní, což je v přepočtu asi 6 000 Kč za malý pokojík v okrajové části Aucklandu. Nejprve jsme museli vůbec pro Kubu dostat vízum, přičemž kvóta se otevírala 7. března. Naštěstí vízum získal a tak jsme nyní měli oba povolení v této zemi rok pracovat a cestovat. Náš prvotní plán byl najít si práci v Aucklandu a dojíždět tam městskou hromadnou dopravou, což se ukázalo býti nereálné, neboť doprava zde skoro nefunguje a je nutností mít auto. Takže když jsme první týden všude chodili pěšky a nohy už jsme měli úplně sedřené, nezbylo nic jiného než za poslední peníze koupit auto.

novy zeland

Nákup auta

Samotný proces koupě vozidla je velmi jednoduchý. SPZ totiž zůstává stejná bez ohledu na změnu vlastníka. Nabídka aut je slušná po celý rok, nicméně na začátku léta jsou ceny dražší, kdežto v zimě jdou ceny dolů. Auto můžete hledat buď v různých facebookových skupinách, případně na trademe.co.nz či na místních Car Fairs, což jsou trhy aut. My jsme chtěli auto rychle, takže jsme výběr podcenili a sehnali jsme tři přes Facebook, přičemž hned to třetí jsme koupili. Rada od kamaráda byla: Nikdy nekupujte auto od backpackera!, což jsme samozřejmě nedodrželi a koupili si za 4 000 NZD Ford Econovan Maxi z roku 1994. Jediné, co bylo v tomto případě třeba, tak zajít na poštu a vyplnit zde příslušný formulář, otázka cca pěti minut. Koupit si můžete jak takzvané self-contained vozidlo či auto bez self-contained certifikace. Naše auto už nálepku self-contained mělo, to znamená, že s ním můžete spát na více místech než bez self-contained a to zdarma. Co to vlastně self-contained znamená? Že jste se svým autem soběstační, obsahuje přenosné WC, dřez, barel na užitkovou vodu a barel na čistou vodu. Často také lidé kupují dodávky, které si sami předělají na self-contained a nechají si pak od inspektora nalepit na vůz finální certifikaci.

novy zeland

Pojištění auta

Povinné ručení není na Novém Zélandu povinné, avšak když způsobíte nějakou škodu, musíte ji zaplatit, vyplatí se tedy si pojištění sjednat. My si předplatili pojištění online od AA Insurance za 60 dolarů měsíčně, které zahrnuje i pojištění havarijní.

Založení bankovního účtu

Bez bankovního účtu nezískáte IRD a bez IRD nedostanete výplatu, tudíž jedním z prvních kroků, co byste na Novém Zélandu měli udělat, je založení bankovního účtu. K tomu však potřebujete Proof of Address, což je vlastně dokument, který dokládá vaši adresu, což je vtipné, protože na Novém Zélandu žádnou stálou adresu nemáte. Nicméně hostely s tím většinou počítají a tak již mají tento papír připraven a když u nich přespíte, vydají vám ho. Tento papír pak donesete do banky a je to. My zvolili banku ANZ a samotné založení účtu na pobočce pak byla otázka pár minut.

IRD

Jedná se o novozélandské daňové číslo, které potřebujete, aby vám zaměstnavatel mohl vyplácet mzdu. Pokud totiž IRD číslo nemáte, zaměstnavatel vám musí ze mzdy strhnout srážkovou daň 45 %. K tomu, aby vám IRD číslo vydali, potřebujete od banky potvrzení, že váš účet je plně funkční a pak již můžete podat žádost a to buď online nebo na poště, přičemž online je to mnohem rychlejší. IRD získáte do dvou pracovních dní.

Rengten plic a lékařská prohlídka

Jelikož Kuba žádal o víza ze Zélandu, musel doložit takzvaný Medical Check a rentgen plic, což provádí vybraná zdravotnická střediska za mastný poplatek, který se liší v závislosti na středisku. My zvolili jedno z nejlevnějších v Aucklandu, což bylo asi 400 NZD.

Po třech měsících absolutního nicneřešení, to pro nás vše bylo trochu otravné, nicméně máme vše zařízené a můžeme začít s novozélandským dobrodružstvím :)

novy zeland

Komentáře: