13
Apr
2019
11:33 AM

Rotorua, nejdynamičtější termální oblast Nového Zélandu

3 minuty, 50 sekund

Do městečka Rotorua jsme poprvé zavítali již v červnu, kdy noční teploty dosahovaly sotva pěti stupňů a denní něco kolem deseti, takže pro někoho, kdo nemá rád zimu, nic moc. Každopádně mlha a sychravé počasí dodávaly této oblasti plné páry stoupající z horkých pramenů, které jsou tady téměř všude, lehce tajemnou atmosféru. To, že se blížíte k Rotorue, poznáte podle sirnatého pachu, který vás ovane. Někomu připomíná zkažená vejce, mně termální lázně v Maďarsku. Jedná se o jednu z nejturističtějších oblastí Severního ostrova a tak zde narazíte na spoustu asijských turistů a hromadu autobusových zájezdů. A co jsme v Rotorue a v jejím okolí vlastně navštívili?

Kuirau Park

Tuto vulkanickou oblast můžete navštívit zdarma a užijete si tu příjemnou procházku kolem kráterového jezera, jezírek s vařícím bahnem a spousty syčící páry. V červnu park zářil nádhernými podzimními barvami, které kontrastovaly s mlžným oparem a termální aktivitou.

Kuirau Park

Kuirau Park

Polynesian Spa

Není nic lepšího, než se za chladné noci zajít ohřát do termálních lázní a Polynesian Spa rozhodně stojí za to. Vstupné činí 30 NZD na osobu a za to vás čeká několik krásných bazénků s minerální horkou vodou o teplotě 38 až 41 stupňů Celsia, které se nacházejí u břehu jezera Rotorua a jeden větší vnitřní bazén. Za příplatek si samozřejmě můžete dopřát různé procedury jako masáže, bahenní zábaly a zkrášlovací procedury. V obchůdku si pak nezapomeňte koupit některý z krémů obsahujících minerální látky, které pocházejí z geotermálního bahna z Rotoruy či jinou kosmetickou nezbytnost. Vřele doporučuji. Pokud je pro vás Nový Zéland moc daleko, do termálních lázní je skvělé zajet si do nedalekého Maďarska. Zlevněné balíčky můžete najít například tady či tady .

Lake Rotorua

Toto jezero je druhým největším jezerem na Severním ostrově a pod vší tou vodou se vlastně jedná o vyhaslou sopku. Kolem jezera to stále pobublává a kouří zde geotermální prameny. Barva jezera je nádherná a neobvyklá díky vysokému obsahu síry a dalších sopečných minerálů.

Lake Rotorua

Lake Rotorua

Lake Rotorua

Redwoods Whakarewarewa Forest

Kousek od Rotoruy se nachází Redwoods Whakarewarewa Forest, kde můžete spatřit majestátní kalifornské sekvoje či borovice montereyské. Vede zde několik dobře značených tras, my si vybrali tu, která vedla k výhledu na jezero Blue Lake (respektive aplikace Geocaching nám ji vybrala, protože jsme se ji rozhodli zde poprvé vyzkoušet), nicméně výhled byl z velké části zakrytý, takže nestál za nic. Procházka lesem jako taková však byla příjemná, protože nám učarovala místní vegetace, úplně jiná, než na kterou jsme z domova zvyklí.

Redwoods Whakarewarewa Forest

Redwoods Whakarewarewa Forest

Rainbow Mountain

Když se před námi objevil tento kopec, nečekala jsem, že se bude jednat o něco příliš náročného. Výšlap měl být dlouhý pouhých 2,5 km, ale překvapil nás svou obtížností. Kousek od parkoviště se nachází nádherné kráterové jezero a odtud můžete pokračovat až na vrchol hory, ale doporučuji zůstat pouze u jezera. Já to před vrcholem vzdala, protože terén byl hodně náročný a stoupání chvílemi hodně prudké, takže jsem na Kubu počkala na jedné z vyhlídek. Kuba se sám vyplazil až na vrchol a vrátil se za mnou úplně vyčerpaný, což mě ujistilo, že jsem udělala dobře, ale výhled prý byl nádherný a stál za to.

Rainbow Mountain

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland

Jelikož jsme v červnu nestihli v Rotorue navštívit vše, co jsme chtěli, protože jsme měli volno v práci pouze tři dny, vrátili jsme se sem ještě v říjnu, kdy už bylo mnohem tepleji a atmosféra zde byla zase úplně jiná. Wai-O-Tapu se nenachází přímo v Rotorue, ale skoro 30 km dále a vstupné sem stojí 32,5 NZD na osobu, což rozhodně stojí za to. Na pokladně dostanete plánek, který mají k dispozici dokonce v českém jazyce. V areálu vás čeká asi 24 různých geotermálních jevů, včetně proslulého vroucího, mnohobarevného jezírka Champagne Pool, bublajících bahenních jezírek, úchvatných minerálních teras a gejzíru Lady Knox Geyser, který každý den přesně v 10:15 hodin dopoledne vystřeluje k nebi do výšky 20 metrů. Zaměstnanci Wai O Tapu tomu napomáhají přidáním rozdrceného přírodního mýdla. Gejzír je vždy velká událost a denně sem zavítá hromada turistů. Uvidíte zde spoustu různobarevných jezírek, od šedých až po křiklavě žluté, záleží na složení a množství minerálů, které obsahují. Wai-O-Tapu pro mne bylo stoprocentně jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst Nového Zélandu. Součástí vstupného je i Mud Pool neboli bahenní jezírko, ale to nás nijak zvlášť nezaujalo.

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Wai O Tapu

Rotoruu stoprocentně doporučuji navštívit. Většina lidí, co na dovolenou přiletí na Nový Zéland, objede pouze jižní ostrov, ale podle mě je to škoda, protože na severním ostrově je spoustu nádherných míst a mezi ně patří právě Rotorua. Jediné na co si zde dejte pozor, jsou zloději aut, kteří v této oblasti nejvíc řádí. Slyšela jsem i příběh, kdy jedné slečně zmizelo dokonce celé auto, takže je potřeba být zvlášť ostražitý.

Komentáře: