09
Jul
2019
13:05 PM

Taupo – největší novozélandské jezero

2 minuty, 26 sekund

Taupo je největší jezero na Novém Zélandu a nachází se zhruba uprostřed Severního ostrova. Jako téměř všechna voda na Novém Zélandu je i voda v Taupu studená, takže na nějaké delší koupání to rozhodně není, ale záleží na tom, jak velký otužilec jste.

Poprvé jsme jezero v krátkosti navštívili v zimě, kdy jsme kolem něj projížděli na testy z angličtiny požadované do Austrálie. Díky mlhavému a deštivému počasí nebylo nic vidět, a tak jsme se zde moc nezdržovali a vrátili se sem až o novozélandském jaru, kdy okolí vypadalo o dost lépe. Hned u Taupa se nachází obrovský freedom spot, kde můžete se svým vozem přespat a probouzet se s východem slunce nad touto krásnou vodní plochou, za kterou se v dáli tyčí Národní park Tongariro se svými přes 2 000 metrů vysokými sopkami včetně známé Hory osudu z Pána Prstenů. Jelikož nám vyšlo počasí, pobyt u jezera jsme si užili a dokonce jsme si poprvé zašli zaběhat (u mě se jednalo spíš o jakýsi pokus o běh), protože pěší stezka kolem jezera k tomu přímo vybízela.

Taupo

Huka Falls

Nejdříve jsme se zastavili u Huka Falls. I když zde byly davy turistů, rozhodně toto místo stojí za návštěvu, protože barva řeky je nádherná. Nikdy jsem tak krásnou modrou neviděla. Po řece až k vodopádu projíždí Jet Boat, neboli proudový člun, což je oblíbená novozélandská adrenalinová aktivita, kterou najdete téměř věude. Nám z více zdrojů bylo řečeno, že to za moc nestojí, tak jsme raději těch 200 NZD, které by nás tato zábava stála, investovali jinam. Místňanda, u které jsme později bydleli, nám o Huka Falls řekla takovou zajímavost. Maoři tomuto místu říkají jinak, už si nevzpomenu přesně jak, ale je to podle události, která se zde na konci 80. let minulého století stala. Bylo tu nalezeno tělo nějakého submisiva, jehož zřejmě zabila jeho domina. Tato událost je dokonce zfilmována, kdybyste se chtěli dozvědět více.

Huka Falls

Huka Falls

Huka Falls

Maorské skalní plastiky

Na jezeře Taupo se nachází Maorské skalní plastiky, které do útesů vytesal na konci 70. let minulého století jistý umělecký kameník. Dá se k nim ale dostat pouze po vodě, což znamená, že můžete:

plavat, což nedoporučuji, protože Taupo není zrovna klidné jezero

půjčit si kajak, což také nedoporučuji, protože nejen že je předražený, ale ještě vám ho půjčí x kilometrů od skály, takže si pořádně zapádlujete a jak říkám, nejedná se zrovna o nejklidnější vodu

● zaplatit si plavbu na lodi, což je nejjednodušší možnost. Na novozélandském slevovém portálu bookme to vyjde poměrně levně a ještě vám k tomu dají pivka a pizzu :D

Plavba trvala asi hodinu, možná hodinu a půl jedním směrem a bylo příjemné pozorovat místňáky užívající si vodní sporty na jezeře. Samotné skalní plastiky zase tak zajímavé nebyly a suma sumárum když to vynecháte, o nic vlastně nepřijdete.

Taupo

Taupo

Taupo

Taupo

Taupo

Taupo

Taupo je takové typické letní místo, kam si novozélanďané jezdí odpočinout, když mají volno. Určitě se sem v létě zastavte, pokud zrovna budete mít cestu. :)

Komentáře: