16
Sep
2016
16:28 PM

Bosna a Hercegovina: 5 míst, která rozhodně musíte navštívit

5 minuty, 24 sekund

Když jsme poprvé přejeli hranice Bosny a Hercegoviny, okamžitě jsem se do této maličké, kopcovité země zamilovala. Působí hrozně upřímně a díky všudypřítomné zeleni, milým a pohostinným lidem, přívětivým cenám a malebným městečkům s orientální atmosférou budete Bosnu a Hercegovinu opouštět s těžkým srdcem. Vybrala jsem pro vás pár míst, která se mi líbila nejvíce a určitě stojí za to je navštívit.

1. Sarajevo

Dle mého názoru se jedná o nejzajímavější hlavní město zemí Balkánu. V rámci našeho putování jsme se zde zdrželi nejdéle, protože jsme si chtěli město pořádně užít a vychutnat, a zůstali jsme dva dny, které vám postačí na prohlídku toho nejzajímavějšího i nasátí té správné atmosféry. Říká se mu evropský Jeruzalém a to proto, že se jedná o křižovatku kultur. Najdete zde jak mešity, tak katolické kostely i židovskou synagogu. Město je stále poznamenáno válkou a obléháním srbských vojsk, která držela bosenské síly v letech 1992 až 1996. Sarajevo bylo neustále ostřelováno jak těžkou technikou, tak ostřelovači skrytými ve výškových budovách. Téměř kilometr dlouhý tunel zvaný ,,Spása", který spojil město s neobsazeným územím, je dnes populárním muzeem. Dnešní fasády budov jsou stále zdobeny dírami po kulkách a prodejci se snaží na těchto relativně nedávných událostech vydělat a to zejména prodejem takových suvenýrů jako jsou například propisky dělané ze starých nábojnic.

Bosna a Hercegovina je jednou z nejvíce muslimských zemí v Evropě a poznáte to hlavně na starém osmanském tržišti Baščaršija. Procházejí se zde arabské ženy v burkách, muslimky, ale i turisté nakupující měděné džezvy, kterých je tu k dostání nespočet. Také jsme si jednu koupili:) Uličky jsou úzké, plné obchůdků a kaváren s vodními dýmkami a tureckým čajem. Překvapil mě zjev místních obyvatel. Vypadají neskutečně přísně a mají krásné, ostré rysy. Jsou velmi hrdí a i přes jejich nepřístupný vzhled ochotní a přátelští.

Sarajevo

Sarajevo

Uprostřed Baščaršijského náměstí stojí Sebilj - dřevěná kašna, navržená českým architektem Alexandrem Vítkem. Údajně kdo se z kašny napije, se opět do Sarajeva vrátí. Náměstí bývá plné holubů a jejich krmení se stává turistickou atrakcí.

Bascarsija

Místo, které nesmíte v Sarajevu zapomenout navštívit, je Latinský most, na kterém byl v roce 1914 spáchán atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, jehož důsledkem bylo rozpoutání první světové války. Poblíž Latinského mostu uvidíte historickou budovu Radnice, která se stala výraznou dominantou města.

Sarajevo

V Sarajevu se také nachází věčný plamen, který byl zažehnut k uctění obětí druhé světové války. Plamen je umístěn ve výklenku budovy a na fotografii níže můžete vidět ženu, zapalující si jím cigaretu.

Sarajevo

O Sarajevských zajímavostech bych mohla psát sáhodlouhé články, protože je toho zde opravdu požehnaně a stále je co objevovat a ani v noci se tu nudit nebudete. Navštívili jsme obrovský klub Cinemas Sloga, který vřele doporučuji. Nejprve zde vystupovala nějaká místní kapela, jejíž hudba byla hrozně chytlavá a klub byl nasát naprosto dokonalou atmosférou a poté se spustila klasická diskotéka, kdy kolem nás kroužili sjetí Arabové snažící se mě udat na vdavky nějakému svému kamarádovi. V místním baru jsme byli zadarmo obsloužení pivem a tyčinkami, venku pobíhaly smečky toulavých psů a nakonec nás u sebe nechala přespat moc milá rodinka Arabů, která nás domů neváhala pustit ve 4 hodiny ráno a ještě nám připravit čerstvě ustlanou postel.

2. Vrelo Bosne

Kousek od Sarajeva je park, kde pramení řeka Bosna a je to úplná oáza klidu. V době, kdy jsme tam byli my, jsme nepotkali skoro živáčka a mohli jsme se tak nerušeně kochat průzračně mělkými jezírky, která okupují labutě i jiné ptactvo, vodopády a procházet se po řadě cest a můstků.

Vrelo Bosne

3. Pyramidy ve Visoku

Před návštěvou Bosny a Hercegoviny jsem si samozřejmě zjišťovala, co je v zemi zajímavého a narazila jsem na článek o bosenských pyramidách, které jsou údajně opředeny tajemstvím. V roce 2005 přišel Dr. Semir Osmanagić s tvrzením, že pyramidy nacházející se asi 30 km od Sarajeva nemohou být pouze hříčkou přírody, neboť ,,příroda neumí vyrobit kopce se čtyřmi stěnami trojúhelníkového tvaru, navíc s tak přesnou orientací na světové strany", a tudíž se musí jednat o dílo nějaké vyspělé civilizace. Také se zjistilo, že v údolí u města Visoko existoval rozsáhlý stavební komplex zahrnující další čtyři pyramidy, propojené systémem až 10 km dlouhých podzemních tunelů. Pyramida Slunce je vysoká 220 metrů s délkou stran více než 360 metrů. Je obložená pískovcovými kvádry a je pokryta hlínou a vegetací. Po zveřejnění objevu Dr. Osmanagiće, který vypadá jako laciná verze Indiana Jonese, se začala do městečka Visoko sjíždět média a to způsobilo nárust turismu v této oblasti. Došlo to dokonce tak daleko, že zde dostanete pizzu na talíři tvaru pyramidy. Pyramidy jsou dle Dr. Osmanagiće staré přes deset tisíc let a domnívá se, že sloužily jako důmyslná energetická zařízení. Dle slov některých ,,odborníků" z vrcholu pyramidy Slunce vystupuje energie s frekvencí 28 Khz, která podporuje levitaci. Rozhodli jsme se tedy, že podnikneme takovou menší výpravu.

Městečko Visoko je samo o sobě dost nezajímavé.Když se k němu blížíte, již z dálky vidíte komplex pyramid. Ten den pršelo a my se snažili vydrápat na vrchol pyramidy Slunce. Dalo nám to opravdu zabrat, neboť si asi umíte představit ten sklon a bahínko pod nohama nepříjemně klouzalo, takže jsem občas doslova lezla po čtyřech. Po cestě jsme nacházeli vykopané pískovcové kvádry, pozůstatky po pátrání Dr. Osmanagiće.

Visoko

Visoko

Nahoře se nám rozprostřel výhled na krásnou kopcovitou krajinu a další pyramidy, ale k našemu zklamání jsme žádnou energii nezaznamenali (ohledně toho vám spíše doporučuji si zajet do Panenského Týnce, kde je opravdu něco cítit). Nedokážu posoudit, co je pravdy na tvrzení Osmanagiće, ale na pyramidě jsem nepostřehla nic zvláštního a dala bych skoro ruku do ohně za to, že se jedná pouze o neobvyklé dílo přírody.

Visoko

4. Vodopády Kravica

Jedná se o asi 120 metrů široké a 27 metrů vysoké vodopády, které se nacházejí na ponorné řece Trebižat. Často sem jezdí Chorvati a Bosňáci, pro Srby už jsou moc daleko. Je zde skvělé a čisté koupání a turistů sem také tolik nezavítá. Takhle podobně si představuji Plitvická jezera, akorát v jejich menší a neplacené verzi.

Kravica Kravica

5. Mostar

Toto krásné středověké město jsme bohužel viděli pouze za tmy a nezbylo nám na něj tolik času, kolik by si zajisté zasloužilo. Stejně jako Sarajevo je hodně orientální a ihned vám přiroste k srdci.

Mostar

Dominantou města je Stari most, který naleznete téměř na všech fotografiích Mostaru, přičemž oblíbenou atrakcí je skok z mostu do řeky Neretvy. Bohužel se v noci nejspíš neskáče (překvapivě), takže jsme neviděli namistrované týpky vrhající se střemhlav dolů, ale i tak má Mostar hodně co nabídnout a procházky malebnými uličkami a pestrým bazarem stojí rozhodně za to.

Stari most

Komentáře: