07
Sep
2016
0:42 AM

Chorvatsko: Kam se vypravit za futuristickými jugoslávskými monumenty?

1 minuta, 43 sekund

Jelikož Jakub nemá z jistých osobních důvodů Chorvatsko moc v lásce a bohužel se tudy musí projet ze Slovinska do Bosny a Hercegoviny, našli jsme si zajímavosti, které by nám cestu Chorvatskem trochu zpestřily. Jedná se o opuštěné památníky, které jsou rozesety po celém území bývalé Jugoslávie.

Tyto stavby objednal v 60. a 70. letech tehdejší jugoslávský prezident J. B. Tito a měly sloužit jako připomínka bitev druhé světové války nebo koncentračních táborů. Ve své době zobrazovaly sílu Socialistické republiky a byly hojně navštěvovány. Po rozpadu Socialistické republiky však zůstaly zapomenuty a mnohé z nich byly zničeny. Když se dnes vydáte za těmito památníky, budete překvapeni jak jejich abstraktním futuristickým vzhledem, tak jejich velikostí. Pod následujícím odkazem naleznete mapu těchto monumentů a pokud budete mít cestu na Balkán, určitě doporučuji se alespoň na některý z nich zajet podívat. http://www.spomenikdatabase.org/map-directory

My si vybrali dva, které nás z fotografií zaujaly asi nejvíce. Prvním z památníků byl Spomenik revolucije naroda Moslavine ve vesničce Podgarić. Dokončen byl roku 1967 a jeho stavba trvala dva roky. Je obrovský a jeho poloha na kopci ještě zdůrazňuje jeho velikost. Za tímto dílem stojí slavný sochař Dušan Džamonja, který vytvořil okrouhlou abstraktní plastiku, asi 10 m vysokou a 20 m širokou s jakýmsi ,,okem" uprostřed, pokrytým hliníkem. Podél přístupové cesty vedoucí k této plastice je kryptografický komplex, v němž jsou uloženy pozůstatky přibližně 900 partizánských vojáků, kteří zemřeli při léčbě v nemocnicích. Současně s výstavbou památníků vzniklo v údolí malé umělé jezírko, aby dodalo místu krásu a výhled z památníků vypadal zajímavěji.

Podgaric Podgaric

Následoval Kamen Cvijet v místě zvaném Jasenovac z roku 1966. Tento ,,Květinový památník" se stal památkou stovek tisíc obětí, které byly popraveny během 2. světové války v Jasenovacském pracovním a vyhlazovacím táboře. Hlavním prvkem monumentu je 24 metrů vysoká šestice okvětních lístků, uvnitř které se nachází krypta. I zde najdete uměle vytvořená jezera a také dlouhou cestu vedoucí až k pomníku.

Jasenovac Jasenovac

Líbilo by se mi zorganizovat nějakou výpravu po těchto jugoslávských památnících, něco podobného jako udělal belgický fotograf Jan Kempenaers, který je všechny navštívil během tří let. Tak třeba jednou...:)

Komentáře: