30
Nov
2017
16:42 PM

Co vše je třeba zařídit než vyrazíte na delší dobu do světa

5 minuty, 22 sekund

Asi před rokem jsme si s Kubou řekli, že bychom mohli na nějakou dobu odletět do světa. Naše první volba padla na Nový Zéland, kde je nádherná příroda, dá se zde celkem jednoduše sehnat práce a stačí k tomu pouze víza Working Holiday. V březnu jsme tedy usedli k počítačům a snažili se k vízům proklikat, bohužel žadatelů je mnoho a kvóty jsou omezené na 1300 ročně pro ČR. Dostat vízum v páru je tedy nadlidský úkol a tak jsem vízum nakonec získala pouze já. Vzhledem k tomu, že na Zéland musím vstoupit do března 2018, rozhodli jsme se, že nějakou dobu přečkáme na nějakém pěkném místě a v březnu se přemístíme na Zéland, kde Kuba bude žádat o nové vízum a když to vyjde, zůstaneme, když ne, uvidí se, co dál. A jakou zemi tedy vybrat? Určitě nějakou, která je po cestě na Nový Zéland, kde zrovna nebudou monzuny, je tam levno, bude tam dobrá wifi a spoustu míst k vidění. Zvítězila Srí Lanka. A co vše je potřeba před takovou cestou zařídit?

Letenky

Jednosměrné letenky jsme si koupili již v červenci s termínem odletu 1.12.2017 a to nejprve do Dubaje se Smart Wings za nějakých 3 500,- a dále do Colomba za cca 3 100,- s Fly Dubai s tím, že v Dubaji budeme mít 24 hodin. Letenky doporučuji hledat asi přes Scyscanner, kde se dají najít za dobrou cenu a vyhledávání je tam hodně přehledné. Před odletem pak stačí udělat online check-in, ohlídat si váhové limity na zavazadla a je to.

Víza

Jak jsem již zmiňovala v úvodu, na Nový Zéland jsou potřeba Working Holiday Visa, která se otevírají vždy začátkem března daného roku. Tato víza vám umožní cestovat a zároveň si na své cestování přivydělávat. Platnost těchto víz je zpravidla 1 rok, příčemž je lze prodloužit ještě o další tři měsíce. Můžete je získat pouze jednou za život, takže pokud je získáte a nestihnete využít, máte do konce života už smůlu. Vízum je platné 12 měsíců od prvního vstupu na Zéland, avšak vstoupit do země musíte do 12 měsíců od jejich udělení ambasádou. Musíte být ve věku 18 - 35 let včetně, při vstupu do země mít zpáteční letenku nebo finance na její koupi, máte dostatek peněz na účtu (4 200 NZD) a máte sjednané zdravotní pojištění. Žádost probíhá elektronicky a poplatek za vízum je 208 NZD. Je třeba se registrovat na stránkách imigračního, kde najdete i nějaké ty užitečné informace. https://onlineservices.immigration.govt.nz/?WHS

Turistická víza na Srí Lanku si jednoduše zařídíte pod následujícím odkazem http://www.eta.gov.lk/slvisa/. Lze to udělat až na letišti, ale doporučuji předem, nejenže se vyhnete frontě, nýbrž i ušetříte nějakou tu korunu. Online to vyjde na 35 dolarů, na místě 40 dolarů. Platnost je 30 dnů, ale dají se v Colombu prodloužit zdarma až na tři měsíce, další tři měsíce jsou již za poplatek 80 dolarů.

Pas

Cestovní pas doporučuji mít co nejnovější. My jsme si pro jistotu zařídili pasy dva, jak pro případ, že bychom jeden ztratili, tak například v Dubaji nemají rádi víza z Izraele a můžete mít kvůli tomu problém se vstupem do země, takže pro jistotu budeme mít jeden pas schovaný v kufru a druhým se normálně prokážeme.

Mezinárodní řidičský průkaz

Na Srí Lance i na Novém Zélandu je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, který si zařídíte za 50,- na počkání na obecním úřadě obce s rozšířenou pravomocí, v Praze na Magistrátu hlavního města, odbor dopravy na Vyšehradě. Vemte si s sebou svůj řidičský průkaz, občanský průkaz a průkazovou fotografii. Vyplníte žádost, což vám zabere asi minutu času a je to. Platnost mezinárodního řidičského průkazu se liší u vídeňského a ženevského typu, vídeňský platí 3 roky od data vydání a ženevský 1 rok, přičemž Nový Zéland i Srí Lanka spadají pod ženevský typ.

Zdravotní pojištění

Tohle je asi nejdůležitější bod. Když chcete vycestovat na delší dobu, je dobré se odhlásit ze zdravotního pojištění v ČR a zaplatit si pojištění cestovní. Odhlášení probíhá jednoduše, stačí si zajít na pojišťovnu, případně se odhlásit online a zabere vám to asi tak dvě minuty času. Podmínkou je být odhlášen alespoň 6 měsíců v kuse a po celou dobu mít zaplacené cestovní pojištění, které budete po návratu pojišťovně dokládat. Na to je třeba si dát pozor, jinak budete dodatečně doplácet. Cestovní pojištění jsme vybírali zde , přičemž nejlépe se nám jevila Axa Assistance, která má celkem dobré limity a není tak drahá, i když si sjednáte připojištění rizikových sportů, které pro nás bylo díky surfování důležité.

Banka

Je dobré v bance nahlásit, kam a na jak dlouho odlétáte, aby vám nezablokovala platební karty. Stačí vyplnit formulář, zajít si na pobočku a máte hotovo. Nevím, jestli je to nutné u všech bank, ale Česká spořitelna mi řekla, že je dobře, že jsem tak udělala, že mne mohli zablokovat.

Očkování

Před cestou si určitě zajděte do očkovacího centra, kde vám po sdělení zemí, do kterých budete cestovat, doporučí, jaké očkování byste měli mít. My jsme si zašli do Avenieru na Praze 5, kde nám byla naočkována vakcína proti žloutence a břišnímu tyfu. Vakcína proti břišnímu tyfu stála 920,- a jedna dávka poskytuje imunitu na tři roky, žloutenka stojí 1 800,-.

Ostatní

Sem budu počítat asi dát výpověď v práci, navštívit praktického lékaře a zubaře, opustit byt, zbavit se všech nepotřebných věcí, najít si co nejvíce informací o dané zemi, připadně i ubytování alespoň na první týden a sbalit si věci, což pro mě bylo nejtěžší. Ten pocit, že odlétáte na dobu neurčitou, máte pouze omezené limity zavazadel a ještě víte, že to s sebou budete muset vláčet...Nakonec jsme oba odlétali s 15 kg krosnou a 7 kg batohem, kdy tahat s sebou dvě zavazadla je strašně náročné, otravné a zápřah pro záda, takže doufám, že po cestě se věcí budeme zbavovat a ne že budou přibývat. Vzali jsme si s sebou nejnutnější drogerii, nějaké letní oblečení, plavky ručníky, žabky, plné boty, které jsem hned první noc zapomněla u jednoho Pákistánce, ale o tom později, notebooky, fotoaparáty, čelovky, repelenty, lékárničku. Důležitý je také výběr správné krosny.

Každopádně vše je zařízeno, věci sbaleny a je čas vyrazit. Pár dní před odletem mě přepadl hrozný strach, strach z neznáma, z toho, že tu člověk vše nechává, opouští a de facto nic mu nezbývá, žádná práce, byt, prostě nic, stesk z toho, že svou rodinu a přátele nějakou dobu neuvidí a prostě celkově jsem to zvládala nějak hůř než jsem si myslela, že zvládnu. Ale věřím, že to, co nám cesta přinese, předčí všechno a nikdy toho nebudeme litovat:)

Komentáře: