08
Aug
2016
23:27 PM

Tipy na výlet po severních Čechách: Český Ráj a České Švýcarsko

3 minuty, 27 sekund
00 DNÍ


Proč zmiňovat pouze krásy cizích zemí, když i naše země česká má spoustu nádherných míst, kam stojí za to se podívat. Mým zatím asi nejoblíbenějším místem je Český Ráj, kde jsem strávila spoustu letních a možná i podzimních dní a mám to tu nachozené křížem krážem, pak také České Švýcarsko. Tam jsem však strašně dlouho nebyla a tak jsme se rozhodli to napravit.

Český Ráj

Náš výlet začal výpravou do Českého Ráje, což je území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Také je to název pro nejstarší chráněnou krajinnou oblast v Česku, jejíž dominantou je zřícenina hradu Trosky, poblíž které jsme první noc tajně přenocovali ve stanu a ranní pohled na její siluetu byl k nezaplacení. Jedná se o jeden z nejnavštěvovanějších hradů v České republice, zřejmě i díky své poloze na okraji Českého ráje, výhledem na přírodní rezervace a další památky a je ideální startovní pozicí pro objevování celé chráněné oblasti. Původně gotický hrad byl založen ve 14. století a díky tomu, že byl vybudován na strmých čedičových skaliscích, se stal nedobytným. Trosky tvoří dvě věže: Baba se svými 47mi metry a padesátisedmicentimetrová Panna. V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka, ze které máte možnost vidět například Krkonoše, Jizerské hory či České středohoří. Prohlídky hradu jsou individuální a jsou zpoplatněny částkou 60,- pro dospělého a 40,- pro děti a studenty. Doporučuji sledovat oficiální stránky hradu kvůli návštěvní době: http://www.hrad-trosky.cz/turisticke-informace.php

Trosky Trosky Trosky

Co nás trochu vyděsilo, byla tabule upozorňující na Muzeum panenek a medvídků pod Troskami, které působí přinejmenším trochu bizarně.

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami

Další zastávkou se staly Prachovské skály, nejznámější skalní město u nás. Na rozloze skoro 3 km čtverečních najdete nespočet vyhlídek a scenérií. Nejvyšší bod Prachovských skal má 462 m.n.m. a nachází se u rozcestí k Hlaholské vyhlídce. Po zaplacení vstupného 70,- si můžete vybrat jeden ze dvou okruhů. Velký okruh je zajímavější a provede vás atraktivní cestou skalními masivy. Malý okruh je méně náročný, asi 1,5 km dlouhý a nachází se zde dvě vyhlídky.

Prachovské skály Prachovské skály Prachovské skály

České Švýcarsko

Naše putování končilo o 130 km dále ve vesnici Hřensko, která je vstupní branou a výchozím místem do krásné přírody Národního parku České Švýcarsko, jenž je znám svými skalními věžemi, roklemi, soutěskami a zejména pak Pravčickou bránou.

České Švýcarsko

Hřensko je se svými 115 m.n.m. nejníže položeným místem v České republice a vine se podél říčky Kamenice. Doporučuji si zaplatit plavbu lodičkou s převozníkem Edmundovou a Divokou soutěskou, neboť je to skvělý zážitek. Zažili jsme jak skvělého převozníka s osobitým humorem, tak i ten nejtrapnější možný výklad, kdy se vám raději chce vyskočit z loďky a doplavat si to na břeh, jen už nemuset poslouchat ty trapné kecy. Cena za převoz Edmundovou soutěskou je 80,- za dospělého a 60,- za plavbu Divokou soutěskou.

Hřensko Hřensko

Západ slunce jsme si chtěli užít z Pravčické brány. Šlapali jsme tedy nekonečný krpál po červeném značení a když jsme celí zplavení vylezli na vrchol přesně v okamžik západu slunce, zjistili jsme, že jsme omylem vylezli na Malou Pravčickou bránu, která je opravdu o dost menší a nezajímavější oproti své větší ,,sestře". Je vysoká pouhých 2,3 metrů, široká 3,3 metrů a dlouhá cca 1,5 metrů. Po počátečním zklamání jsme však našli určitá pozitiva, jako třeba žádní turisté a i zde byl hezký výhled na okolní přírodu. Každopádně výlet to byl skvělý a pokud máte nějaké tipy na další zajímavá místa v ČR, sem s nimi:)

Komentáře: