26
Aug
2016
15:32 PM

Verona, město věčné lásky

2 minuty, 15 sekund

Když nám kamarád jednoho dne nabídl, abychom mu pomohli přestěhovat zpět domů italského diplomata, bez váhání jsme souhlasili. Projet se do severní Itálie a prohlédnout si romantické město proslulé bohatou historií se neodmítá a tak jsme vyrazili poznávat Veronu. Teď přeskočím asi tisícihodinovou cestu pomalou a narvanou dodávkou, vykládání všeho toho nábytku a harampádí, přespání v Italově luxusní vile kousek od Verony a zastavím se až ve městě Romea a Julie.

Podařilo se nám zaparkovat kousek od 120 m dlouhého Ponte Pietra (italsky doslova kamenný most), který vede přes řeku Adiži. Ta obtéká historické město ze tří stran. Má krásnou barvu a ten úžasný pohled, kterým nás Verona přivítala, nás ještě více navnadil na další poznávání.

Ponte Pietra Adige

Jako ve spoustě dalších italských měst, i zde naleznete malebné uličky, typickou italskou architekturu, kavárny, pizzy a zmrzliny na každém rohu.

Verona

Naše kroky nejprve zamířily k proslulému Casa di Giulietta (Juliin balkon), který najdete v uličce Via Cappelo. Zde Romeo vyznával své milované Julii lásku. Dle mého názoru však tohle místo nestojí za nic. Bylo postaveno pro turisty přibližně před 100 lety a je to tu hlava na hlavě. Každý se chce vyfotit na balkonu nebo před zdí v průchodu k domu, která je pomalovaná srdíčky a popsaná zamilovanými básněmi či jinými texty mnoha párů. Četla jsem, že městu vadí hyzdění zdi a proto se rozhodlo vylepování milostných vzkazů a čárání kresbiček zákazat. Nesmí zde samozřejmě chybět kýčovitý krámek plný srdíček s různými nápisy a podobnými nesmysly.

Casa di Giulietta Verona Verona

Co dále stojí za zmínku je určitě Arena di Verona, nádherný antický amfiteátr. Nachází se na náměstí Piazza Bra a je to třetí největší aréna na světě po římském Koloseu a po amfiteátru v Capui. Svého času pojala 30 000 diváků, kteří zde sledovali gladiátorské zápasy, dnes se tu od konce června do začátku září konají operní představení.

Arena di Verona

Jedním z mnoha dalších veronských náměstí je například Piazza delle Erbe(Zelný trh). Prodávají se zde předražené suvenýry a najdeme tu několik památníků, sloup se lvem svatého Marka, kašnu Fontana di Madonna Verona z roku 1368, cihlový dům Casa dei Mercanti a dále také oblouk Arco della Costa. Severní části náměstí dominuje Pallazo Maffei včetně věže Torre del Gardello. Jižní část naopak zaujme radnicí Palazzo della Ragione s vysokou věží Torre dei Lamberti.

Piazza delle Erbe

Zaujala mne vstupní brána Porta dei Borsari, pocházející již z dob Starověkého Říma a stále vypadající zachovale. Jakmile projdete touto branou, otevře se vám spleť nádherných uliček s krásnými starými domy. V jedné z těchto uliček jsme si dali pizzu a výborné italské víno, tím završili naše x-hodinové toulky po Veroně. Následné koupání ve špinavém moři poblíž Benátek, vplížení se do hotelu na animační program a hledání cesty ven z hotelové zahrady, kde nás uzamkli, už sem však nepatří :)

Komentáře: