12
Jul
2018
18:37 PM

5 důvodů, proč si zamilujete Mataru

3 minuty, 10 sekund

Matara se stala naším nejoblíbenějším městem na Srí Lance a to z několika důvodů:

1. Jídlo

Najdete tu skvělé mořské plody, nejlepší, jaké jsme na Srí Lance vůbec měli a to za skvělé ceny. Co můžeme vřele doporučit, je restaurace The Dutchman´s Street přímo u oceánu, s velkým výběrem jídla za příjemné ceny a skvělým posezením. Restaurace působí až hipstersky, což by člověk v této lokalitě vůbec nečekal :D

Matara

Matara

Matara

Podél pobřeží taktéž narazíte na skvělá bistra s výhledem na oceán a levnými, chutnými mořskými plody. Našli jsme si své oblíbené se sympatickým majitelem, který nás v případě potřeby na toaletu, neváhal odvézt do nedalekého guest housu na svém skútru.

2. Pláž

Pláž v Mataře je dlouhá s krásným zlatým pískem a vlnami vhodnými k surfování pro začátečníky. Vůbec nechápu, proč je Matara tak opomíjená vůči třeba Weligamě, která zdaleka nedosahuje takových kvalit jako právě Matara. Weligama je mnohem špinavější, nezajímavější a narvanější turisty. V Mataře sice nenajdete desítky surfařských škol, ale všehovšudy pár, i to však bohatě stačí.

3.Krásné chrámy

Za zmínku určitě stojí buddhistický chrám Weherahena s jednou z nejvyšších soch Buddhy na Srí Lance. Doporučuji zaplatit vstupné a vlézt do chrámu, protože vás čekají obrovské prostory zdobené stovkami obrázků s různými scénami z příběhů Jataka, což jsou extrémně populární příběhy ze životů Buddhy. Chrám má tři podlaží a můžete vylézt až k hlavě Buddhy, odkud je hezký výhled na okolí.

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Matara

Dalším zajímavým místem v Mataře je chrám Paravi Duwa, který se nachází na malém ostrůvku, kam dojdete po malém mostě tyčícím se nad oceánem. Chrám je umístěn v krásných zahradách a je zde několik soch Buddhy a replika stopy, která se nachází na Adam´s Peak.

Matara

4. Nakupování

Matara je zřejmě nejlepším místem k nakupování oblečení na Srí Lance. Je zde plno outletů s kvalitním oblečením za skvělé ceny či si tu můžete nakoupit ne moc kvalitní místní hadříky za pár rupií. V Mataře také najdete obrovskou tržnici, nic odpornějšího jsem ale asi zatím neviděla. Smrad, obří bordel, skladiště odpadků, ve kterých se rochní toulaví psi a všudypřítomní havrani. Ale když se odprostíte od toho hnusu, seženete tu i spoustu skvělého ovoce či jiných místních pochutin :D

5. Šnorchlování s karetami obrovskými

Zatím nejlepším zážitkem z celého cestování pro mě bylo šnorchlování s těmito krásnými mořskými tvory. Šnorchlovat s nimi můžete na pláži, která se jmenuje Polhena beach. Je to písčitá zátoka, jenž je chráněna útesem v pobřežních vodách a tak zde nehrozí žádné větší vlny. Voda sice není úplně nejčistší, nicméně když si zapůjčíte šnorchl a vlezete do oceánu, máte vysokou pravděpodobnost, že karety uvidíte a budete si s nimi moct zaplavat. My se ubytovali v Tropi Turtle Guesthouse, což je skvělé, levné ubytování přímo u pláže, kde si rovnou můžete i zapůjčit šnorchl. Vyrazili jsme asi v 10 hodin ráno a první, co jsem po potopení se do oceánu spatřila. byl mořský had, takže jsem pak samozřejmě nějakou dobu odmítala do vody vstoupit, ale když jsem ten strach překonala, bylo to skvělé. Člověk se rázem ocitne v úplně jiném světě. Je dobré si však hlídat, jak daleko od břehu jste. My se tak zabrali do hledání karet, že když jsme se podívali po delší době nad hladinu, zjistili jsme, že jsme už docela daleko a že proud nás táhne dál do oceánu. Samozřejmě nesmíte panikařit a plavat jakoby podél břehu, kde vás pak chytne proud směr zpět na pláž, ale to bych nebyla já, abych nezačala hysterčit a se slovy: ,,My tady chcípneme" jsem se snažila plavat proti proudu, což vás po chvíli pěkně vysílí. Ale nakonec jsme to zvládli:) Želvy jsme však viděli až další den a byly nádherné, obrovské, plavali jsme s nimi asi dvě hodiny a měli je jen pro sebe.

Suma sumárum je Matara skvělým místem, kde strávit dovolenou a užít si ji dle svých představ :)

Komentáře: