22
Jan
2018
19:04 PM

Výlet do Galle, města zapsaného na seznamu UNESCO

4 minuty, 25 sekund

Galle je město, které se nachází na jihu Srí Lanky a rozhodně byste ho neměli vynechat. Jedná se o pevnost, kterou postavili Holanďané roku 1663 a najdete zde kolem 400 historických domů, kostely, mešity, chrámy a staré komerční a administrativní budovy. Díky své kráse bylo městečko zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Z Weligamy jsme si od kluka, který provozoval náš guest house, půjčili skútr za 1 000 RS na den a vyrazili na cestu dlouhou 26 km směrem na západ. Jelikož jsem si ještě nezvykla na šílený srí lanský provoz, půlku cesty jsem propištěla. Po cestě jsme se zastavili na pláži kousek od Koggaly, kde jsme viděli pověstné rybáře na kůlech a potvrdilo se nám, že už to se starým dobrým rybařením nemá společného vůbec nic, ,,rybáři" si dnes vydělávají pouze tím, že si od turistů berou peníze za to, že se jimi nechají vyfotit. Jakmile jsme namířili fotoaparáty jejich směrem, hned za námi jeden z nich vyběhl, že chce 500 RS, tak jsme se mu vysmáli a pokračovali dále.

Sri Lanka

Sri Lanka

Po chvíli jsme dorazili do Koggaly, kde se nachází jezero, po kterém se můžete projet na katamaránu a navštívit některý ze zdejších ostrovů. Na jednom z nich najdete například plantáže skořice, na dalším buddhistický chrám. Projížďka po jezeře nebyla na našem denním plánu, ale chtěli jsme ho alespoň vidět. Poblíž byl opuštěný chrám, kde z okolních stromů pokřikovali opice, místňáci nás lákali na prohlídku a dokonce jsme zde zahlédli našeho prvního varana. Myslela jsem, že jsou větší:) Při hledání jezera jsme se dostali na zahradu k jednomu milému místňákovi, který bydlel přímo u jezera a vlastnil katamarán, který používal na plavby s turisty. Chvíli jsme s ním pokecali a on zavolal svému kamarádovi, aby si na nás počkal u silnice a dotáhl nás k sobě domů, kde nám ukázal opici. Opice však byla v zajetí, nohu měla přidělanou řetězem s možností volného pohybu téměř nulového. Vůbec se nám to nelíbilo, tak jsme nasedli na skútr a pokračovali dále.

Koggala

Koggala

Koggala

Po pár kilometrech jízdy nás zastavili dva policisté, kteří chtěli vidět řidičák a doklady od skútru. Jelikož jsme se v místních dokladech vůbec nevyznali, nenapadlo nás si zkontrolovat jejich platnost, která byla již tři měsíce prošlá. Asi deset minut jsme se s nimi dohadovali a celá ,,diskuse" končila tím, že pan důležitý si schoval Kuby řidičák se slovy: ,,Vyzvednete si ho u soudu a zaplatíte pokutu." Jelikož však je Srí Lanka zemí, kde všichni milují peníze a úplatky, celou situaci spravilo 5 000 RS, které Jakub policistovi podstrčil. Ten nám poté sdělil památnou větu: ,,Srí Lanka je plná špatných lidí, kterým jde jenom o peníze." Jinak pro tyto případy doporučuji mít u sebe třeba 2 000 RS, údajně jim to jako úplatek stačí, případně mluvit česky a předstírat, že anglicky neumíte ani slovo, je dost možné, že budou líní se vámi vůbec zabývat.

Konečně jsme dojeli do Galle. Nejprve jsem byla trochu zklamaná. Opět se jednalo o typicky rušné a smradlavé srí lanské město, kde se vás každý pokouší ulovit a získat tak nějaké rupie. Potkali jsme tam jednoho rybáře z Weligamy, který si nás pamatoval a dovedl nás na skvělý oběd do zapadlého místňáckého bistra. Rice and curry pro jednoho zde vyšlo asi na 14,-. Poté jsme vyrazili na procházku po městě a viděli tak spoustu zajímavých míst, jako například věž s hodinami, která je britskou prací, dále Hlavní bránu, kostel Nizozemské reformované církve, zvonici, ze které se zvoni na poplach při tsunami, anglikánský kostel všech svatých či Holandskou nemocnici.

Galle

Galle

Galle

Galle

Galle

Galle

Galle

Zastavili jsme se na rozlehlé ploše Soudního náměstí, které je pojmenováno dle soudů, nacházejících se po jeho stranách. Bylo to zatím první hipsterské místo, které jsme na Srí Lance viděli. Skupinky mladých místňáků zde vysedávaly, povídaly si (určitě o hodně důležitých věcech, jak mají ve zvyku) a obdivovaly obrazy, které byly na náměstí vystaveny. Občas šlo opravdu o bizár, například obrázek souložícího páru s nápisem doggy style:D

Galle

Galle

Místní pláž, Lighthouse Beach, nepatří mezi ty nejhezčí na Srí Lance, vlastně se jedná o typickou městskou pláž plnou odpadků a místňáků, kteří se zde oblečení koupou. K osvěžení v horkém dni však stačila.

Galle

Krásným místem je východní část hradeb, která končí baštou Point Utrecht. Baštu završuje 18 metrů vysoký maják z roku 1938, jenž je stále v provozu.

Galle

Hradby pevnosti jsou skvělým místem pro pozorování západu slunce. Jeho záře se odráží nad Indickým oceánem, na hradbách sedí místní omladina a všichni, včetně opiček, si užívají ten nádherný pohled.

Galle

Galle

Galle

Galle

Galle

Galle

Konečně jsme zde našli i uličku plnou kaváren s přijatelně dobrou kávou (Parawa St.), jenž ve Weligamě byla naprosto nedostatkovým zbožím. Skvělý čaj na Srí Lance seženete na každém rohu, to samé se o kávě říct nedá. Když už se vám podaři nějakou sehnat, pravděpodobně nebude moc dobrá. Určitě tedy doporučuji si v Galle sednout na zahrádku některé z kaváren a vychutnat si její průměrnou kávu. I v Galle jsme narazili na pár kuriózních případů, jak si Sinhálci snaží vydělat nějaké peníze, např. vám za 500 RS skočí z hradeb pevnosti do oceánu či se vám na krk snaží pověsit hada a za to zinkasovat co nejvíce rupií.

Galle

Galle

Z Galle jsem odjížděla nadšená, mohl za to asi ten kýčovitý západ slunce a krásný pohled na maják, nicméně jako jedno z mála měst na jihu Srí Lanky má alespoň nějakou atmosféru a určitě stojí za návštěvu.

A tady je video:

Komentáře: