20
Mar
2018
18:56 PM

Haputale: Jak vypadají pověstné čajové plantáže a jak se připravuje pravý liptonský čaj?

4 minuty, 1 sekunda

Haputale bylo naší první zastávkou na srí lanské vysočině a také nejchladnějším místem, které jsme na Srí Lance zatím navštívili, což je logické, neboť se nachází v nadmořské výšce 1 526 metrů. Přivítala nás tu úplně jiná krajina, než jaká se nachází na jihu ostrova: nádherné kopce, hory, výhledy na čajové plantáže a to vše zahalené v naprosté mlze. Počasí působí až anglicky, sychravo, oblačno s častým mrholením, teplota kolem 20ti stupňů Celsia. V Haputale žijí převážně Tamilové, kteří narozdíl od Sinhálců, kteří na celém ostrově převažují, oplívají výrazně vyšším inteligenčním a emočním kvocientem, a také jsou podstatně méně vlezlí a podbíziví. Jelikož 20 stupňů je pro srí lanské obyvatelstvo asi nejnižší možná snesitelná teplota, nosí zde všichni zimní čepice. Překvapivě sem nejezdí moc turistů, takže je tu mnohem přijemnější atmosféra než ve známější Elle.

Původně jsme se v Haputale chtěli zdržet pouze jeden den, ale i přes špatné počasí se nám tu zalíbilo a zůstali jsme trochu déle. Ubytováni jsme byli v guest housu hned v centru městečka, kde jsme druhou noc pochopili, jak se po večerech baví Srí Lančani. Vzhledem k tomu, že ve srí lanských městečkách neexistují žádné hospody, bary ani nic podobného, pronajme si parta kluků (tedy spíše dospělých mužů) nejlevnější možný pokoj ve městě a pak se tam do pozdních hodin chichotají a vyvádějí jako adolescenti.

Haputale

V guest housu jsme si půjčili skútr za 1 500 RS na den a vyrazili na celodenní výlet. Jízdu na skútru jsem si zamilovala a není nic krásnějšího než se projíždět kolem čajových plantáží. Nejprve jsme si zajeli do kláštera Adisham, kde jsme asi za 100 RS viděli benediktinskou budovu, kterou kdysi vlastnil majitel čajové plantáže Sir T. L. Villiers. Jelikož byl zvyklý žit svým anglickým životním stylem, založil zde několik anglických venkovských zahrad, takže máte pocit, že jste se na chvíli ocitli v Anglii. Co se nám však líbilo nejvíc nebyl samotný klášter, ale partička buddhistických mnichů dělajících si selfie před vánočním stromkem :D

Haputale

Haputale

Haputale

Další zastávkou byly proslulé srí lanské čajové plantáže. Musím uznat, že pokud navštívíte Srí Lanku a neuvidíte právě tyto plantáže, je to jako kdybyste tu vůbec nebyli.

A jak je to tedy s tím čajem?

Počátky pěstování čaje na Srí Lance spadají do konce 19. století. Nejprve se zde pěstovala káva, plantáže však byly zničeny chorobou a postupně se přešlo na čaj. Jedno z nejvýznamnějších jmen v tomto ohledu je zřejmě Sir Thomas Lipton, který si uvědomil, jaký potenciál má výroba čaje a vydal se na Srí Lanku, kde si koupil vlastní čajové plantáže. Byly otevřeny první továrny na zpracování čaje a podnik začal zkvétat. Netrvalo dlouho a Sir Lipton brzy vlastnil 300 obchodů s čajem po celé Británii. Dnes je Srí Lanka čtvrtým největším pěstitelem čaje na světě. Vyrábí se zde zejména čaj černý, ale i čaj zelený a bílý. Čaj se třídí podle velikosti a kvality, přičemž nejpodřadnější je čajový prach. Nejlepší jsou celé lístky a nejvyšší kategorií jsou nejmladší lístečky.

Čajové keře jsou vysoké asi jeden metr a jsou pravidelně prořezávány. Čajové lístky se sbírají ručně, což mají na starosti tamilské ženy, které denně nasbírají i několik desítek kilogramů těchto lístků. Ukládají je do lněných pytlů na zádech, které se pak nosí do továrny. Je to náročná práce a opravdu směšně placená. Denně si tyto ženy vydělají v přepočtu asi 100,- a ještě jim hrozí uštknutí od hada, neboť ti se na plantážích často vyskytují. Sběrači jsou indičtí Tamilové, obyvatelé jižní Indie, kteří byli na Srí Lanku dovezeni v polovině 19. století. Majitelé továren potřebovali levnou, ale výkonnou pracovní sílu a místní obyvatelé těžkou práci odmítali vykonávat. Dodnes patří mezi nejvíce přehlíženou skupinu obyvatel.

Co se týče samotného zpracování čaje, nasbírané čajové lístky se v továrně suší proudem vzduchu dané teploty, poté se rozdrtí a je zahájen proces fermentace. Působením tepla se tyto lístky zbarví do hnědé barvy. Čaj se nakonec třídí podle velikosti lístků. Doporučujeme návštěvu Dambatenne Tea Factory, což je továrna, kterou postavil právě Sir Thomas Lipton a můžete se zde zúčastnit asi půlhodinové komentované prohlídky. Navíc si tu můžete nakoupit skvělé čaje za slušné ceny.

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Kousek od továrny se nachází vyhlídka Lipton´s Seat, která je údajně srovnatelná s turističtějším World´s End, ale tam jsme nakonec nejeli, neboť byla mlha a z vyhlídky by nebylo vidět zhola nic.

Pohádková jízda vlakem

Snad každý cestovatel slyšel o vyhlášené cestě vlakem skrze srí lanskou vysočinu a říká se, že je to jedna z nejkrásnějších projížděk na světě. Vlak jede průměrnou rychlostí tak 15 km/h a doporučuji cestovat druhou třídou, třetí bývá přeplněná s miniaturními okénky. Železnice stoupá až do 1 900 metrů nad mořem a po obou stranách se otevírají dechberoucí výhledy do hlubokých údolí, na okolní vrcholy, čajové plantáže a vodopády. Můžete si stoupnout do otevřených dveří, chytit se madel, která jsou zvenku vlaku a zažívat tak pocit naprosté volnosti a svobody.

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

Haputale

A nyní video:

Komentáře: