15
May
2018
18:51 PM

Jaký je stále ještě turisticky nedotčený sever Srí Lanky?

6 minuty, 30 sekund

Severní část ostrova je úplně jiná než zbytek Srí Lanky. Moc turistů sem nezavítá, zřejmě i proto, že dlouhá tři desetiletí zůstal sever turistům uzavřen a většina lidí si myslí, že to zde stále není úplně bezpečné, což je nesmysl. Malárie tu nebyla již několik let a nic vám nehrozí. Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou nevybouchané miny, na které však můžete narazit pouze na opuštěných plážích či nepoužívaných stezkách.

Nežijí zde Sinhálci, ale jihoindičtí tamilští přistěhovalci, o kterých jsem se již zmiňovala a jejich kultura je úplně jiná než ta sinhálská. Najdete tu nádherné hinduistické svatyně, které se mi třeba líbí mnohem více než svatyně buddhistické. Je zde stále ještě znatelný dopad občanské války mezi Tamily a Sinhálci, která skončila teprve v roce 2009 a občané se z této události pořád vzpamatovávají. Zpustlá krajina, neobdělávaná pole a spousta vojáků se samopaly, to vše vám nezapomene připomínat příšerné krveprolití, ke kterému zde docházelo. Je to snad jediné místo na Srí Lance, kde se na vás hned nesesype dav nesnesitelných naháněčů, naopak, nikdo si vás tady pomalu nevšímá a pokud ano, nejste si jistí, jestli jste tak úplně vítanými hosty. Občas jsem měla pocit, že pro některé místní jsme první bílé tváře, které v životě spatřili a dívali se na nás trochu s nedůvěrou. Zřejmě sami nevědí, co si o nás mají myslet a co tady vlastně děláme.

Sezóna severu Srí Lanky je někdy v období květen až září, nicméně my zde byli v druhé polovině prosince a počasí bylo vydařené. Nebylo tu takové dusno a vedro jako na jihu, ale pořád převládaly teploty kolem 28 stupňů Celsia a za týden, který jsme tu pobyli, sprchlo pouze jednou a ne příliš vydatně. Cenově je Jaffna a okolí srovnatelná s cenami po celém ostrově, nepřijde mi to tu nijak levnější či dražší.

Cesta z Haputale, tedy ze srí lanské vysočiny, nám vlakem zabrala s hodinovým přestupem asi 20 hodin, kdy se opět potvrdilo, jak je na Srí Lance pomalé a otravné cestování hromadnou dopravou a není nic příjemnějšího než cestovat v narvaném vlaku na zemi v zavazadlovém úložišti poblíž smrdutého záchodu.

A co vše je na severu Srí Lanky k vidění?

Město Jaffna

Jaffně dominuje nádherný hinduistický chrám Nallur Kandaswamy Kovil. Nesmí se zde fotografovat, zouvání je samozřejmost a muži jsou vpuštěni pouze nahoře bez, což není zrovna nejhezčí pokoukáníčko :D Každopádně tento chrám určitě navštivte, stojí to za to a je to příjemné zpestření po všech těch stejných buddhistických svatyních.

Jaffna

Jaffna

My si v našem guest housu půjčili stará polorozpadlá kola a vypravili se na projížďku. Krajina je rovinatá, takže vás nečeká nic náročného a je to příjemnější, než chodit pěšky. Kromě výše zmíněného kovilu jsme navštívili další menší hinduistické chrámy a nemohli se nabažit té kýčovité architektury, která skýtá spoustu dokonalých detailů.

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Dalším místem v Jaffně, které můžete navštívit, je Jaffenská pevnost, jenž kdysi bývala největší holandskou pevností v Asii. Dnes je většina pevnosti stále ještě v ruinách, část však byla nedávno obnovena. Upřímně zde neuvidíte nic moc zajímavého, potkáte tu spoustu indických turistů, kteří si s vámi budou chtít dělat selfie, protože bílého člověka asi nikdy neviděli nebo zde potkáte Sinhálce na dovolené, který po vás bude chtít udělat novou profilovou fotku na Facebook vaší zrcadlovkou a poslat ji na e-mail, aby ji následně prohnal tak dvaceti filtry a udělal z ní úplně nepoužitelný kýč :D

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Východně od pevnosti se nachází Jaffenská veřejná knihovna, která je největší chloubou města. Původní knihovna byla vypálena sinhálskými policisty během nepokojů, ale byla opravena a dnes již září novotou.

Jaffna

Centrum města je šíleně rušné a takhle nějak si představuji Indii. Chaos, smrad, chaos a zase chaos :D Všude spoustu obchůdků, marketů a nikde ani stopa po turistovi. Zatoulali jsme se i do odlehlých uliček, kde mě nějací malí kluci málem sundali z kola, projížděli kolem krav, které jsou pro hinduisty posvátné a tak jsou úplně všude a zajeli si na jídlo na nejlepšího Jaffenského kraba! Rozhodně doporučuji Cosy Restaurant, kde v přepočtu asi za 100,- seženete výtečné jídlo.

Jaffna

Ostrovy u pobřeží Jaffny

To nejzajímavější ze severu Srí Lanky najdete právě tady. Kousek od Jaffny se nachází několik menších ostrůvků, na kterých skoro nepotkáte živáčka. Je zde kouzelná příroda a obklopuje je velmi mělké moře, které má v některých místech pouze kolem jednoho metru. Jeho barva je velmi zvláštní, jak se sluneční světlo odráží od písečného dna. Vzhledem k mělčině to tu není moc na koupání, ale doporučuji si v Jaffně půjčit skútr a ostrůvky si projet na něm. Z Jaffny hned na první ostrov Velanai vede silnice přes moře a jízda je naprosto úžasná.

Velanai

Velanai

Velanai

Z ostrova Velanai se po další silnici dostanete na ostrov Punkudutivu, kde se nachází jeden z nejkřiklavěji barevných hinduistických chrámů na poloostrově Jaffna. Domky jsou polorozpadlé a příroda opuštěná. Můžete vidět sami.

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Punkudutivu

Z Punkudutivu jede trajekt na svatý ostrov Nainativu. Převezli jsme i skútr a vše stálo opravdu jen pár rupií a cesta byla skvělá. Na trajektu s námi byly převážně tuk tuky, traktory a indičtí turisté, kteří se s námi opět velmi ,,nenápadně" fotili. Asi po půl hodině jsme dorazili na ostrov. První, co spatříte, je hinduistický kovil, který opět výrazně předčí sousedící buddhistický chrám, kde vás hned zkasírují o 500 RS na osobu. Ostrov má skvělou atmosféru a je úžasné vidět pospolu hinduisty a buddhisty.

Nainativu

Nainativu

Nainativu

Nainativu

Nainativu

Ještě jsme chtěli navštívit ostrov Neduntivu (Delft), to už jsme ale nestihli, protože bychom se museli vrátit na Punkudutivu a odtamtud vyrazit dalším trajektem na tento větrem bičovaný ostrov, po kterém se potulují delfští poníci, kteří jsou potomci koní přivezených kdysi dávno z Holandska. Jelikož nám z Nainativu už nejel trajekt zpět na Punkudutivu, museli jsme jet menší lodí, kam však nešel dát skútr a Kuba tedy plavbu prožil i se skútrem na střeše lodi a doufal, že nepřijde vlna :D

Pramen Keerimalai

Dalším výletem pro nás byla jízda na skútru z Jaffny k posvátnému prameni Keerimalai, který údajně vyléčil čolskou princeznu v 7. století ze zažívacích potíží a také napravil jeji tvář, která vypadala jako koňská hlava. Pramen je rozdělen na mužskou a ženskou část, přičemž mužská část je ,,překvapivě" hezčí a větší než ta ženská. Voda v Keerimalai je směsící pramene a mořské vody, která se nachází opodál. Kuba se odhodlal a vlezl do ne příliš čistě vypadajícího pramene, mě chtěli v ženské části zase stáhnout o nějaké peníze, tak jsem se šla raději vykoupat do moře. Pramen jsme hledali docela dlouho, těsně před pramenem stojí kovil Naguleswaram Shiva, tak doporučuji ptát se na něj.

Keerimalai

Po cestě zpět jsme narazili na zajímavý kovil Maruthanamadam Anjaneyar věnovaný opičímu bohu Hanumanovi, jehož obrovská socha se před kovilem nachází.

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Jaffna

Ostrov Mannar

Z Jaffny jezdí na ostrov Mannar autobus a cesta trvá cca 3,5 hodiny, každopádně tenhle ostrov klidně můžete vynechat. Za nás je to nejnezajímavější místo Srí Lanky, které jsme tu navštívili. Necítili jsme se tu moc dobře už při výlezu z autobusu, všichni na nás zvídavě koukali a cpali nám své cetky, ubytování v jednom z mála hotelů, které se zde nachází nestálo za nic, snad nikdo tu neuměl anglicky, takže domluvit se na čemkoliv bylo nemožné a bylo to jediné místo, kde jsme museli řidiče tuk tuku přemlouvat, aby nás vůbec někam odvezli, neboť byli úplně neschopní a líní. Jediné co nás na ostrově zaujalo byli divocí osli, kterých je tu spoustu, živí se odpadky z popelnic a zastávají tady zřejmě pozici toulavých psů.

Mannar

Mannar

Vzhledem k tomu, že jsme nikde nesehnali skútr, motorku či jiné přibližovadlo, jediný výlet, který jsme si zde udělali bylo ke starobylému baobabu, který měří 19, 5 metrů a je cca přes 700 let starý. Nuda :D

Mannar

Co může být zajímavé, je Adamův most, což je řetězec útesů, písečných mělčín a ostrůvků, jež Srí Lanku téměř spojují s indickým subkontinentem, tam jsme se však nedostali.

A tady je video z našeho putování po severu:

Komentáře: