24
Jun
2018
18:45 PM

Kataragama: Jedno z nejvýznamnějších poutních míst na Srí Lance

2 minuty, 19 sekund

Toto malé městečko se nachází nedaleko turisticky známého národního parku Yala, nicméně bývá často opomíjeno, což je škoda, protože toho má spoustu co nabídnout. Na druhou stranu, kdyby se to tu najednou začalo hemžit turisty, ztratilo by pravděpodobně své jedinečné kouzlo. Jedná se o velmi posvátné město, které je poutním místem jak pro buddhisty, muslimy i hinduisty.

S Jakubem jsme si prošli posvátný park, který je plný různých svatyň. Všude pobíhají opice, které se snaží ukořistit zbytky ovoce, jenž zde místní v podobě obětí zanechávají. Kolem parku stojí spoustu stánků, kde si můžete kromě misek s předraženým ovocem koupit také úžasné vonné tyčinky, květiny či nechutně sladké cukrovinky. Ve špinavé řece se kromě lidí koupou i sloni či například krávy, místní zde posedávají na trávě a povídají si. Vzhledem k tomu, že jsme zde byli jediní bílí, neunikli jsme spoustě zvědavých pohledů.

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

Kataragama

V 18:30 se konají večerní modlitby, takže jsme i my zamířili koupit mísu plnou ovoce a vonné tyčinky a vydali se s davem bíle odděných lidí směrem k jedné ze svatyň. Vůbec jsme netušili, co máme dělat a jakého obřadu se vlastně účastníme, zda hinduistického či buddhistického, neboť se uvnitř malého chrámu nacházelo spoustu hinduistických symbolů, zároveň zde však byli buddhističtí mniši v oranžovém. Postavili nás ke stěně a my čekali, co se bude dít. V rohu stáli dva muži, kteří hráli na jakousi trubku a buben, musím však říct, že naprosto příšerně, bez špetky rytmusu a hudebního sluchu. Zřejmě je to vůbec nebavilo, protože přitom byli ležérně opření o stěnu a tvářili se znuděně. Do toho tam nějakému místňákovi pořád zvonil telefon a nestyděl se ho zvednout a vyřídit si během obřadu své záležitosti, což na atmosféře také moc nepřidá. Obřad trval cca půl hodiny a vždy se něco říkalo a poté lidé zběsile zvonili na zvonky, kterých tu bylo nespočet. Po obřadu vám ten zvuk v uších ještě nějakou dobu setrvá. Nakonec jsme všichni odevzdali své oběti a dostali za to jiné ovoce, které jsme pak mohli dát slonovi, který čekal za chrámem. Byl to strašně zvláštní pocit, když se slon chobotem dotkl mé ruky a zblajznul první jablko, které jsem mu věnovala. Každopádně atmosféra, která potom v Kataragamě ten večer nastala, byla nepopsatelná. Konečně jsme zažili tu pravou Srí Lanku, s věřícími lidmi, vůní vonných tyčinek a pocitem, že tu jsou všichni pro tu jednu jedinou chvíli. Nádhera, vřele doporučuji.

Kataragama

Kataragama

Další den jsme si nechali na návštěvu největší bílé dagoby v Kataragamě, jenž se nazývá Kirivehara a je zasvěcena Buddhovi. Po nějaké době na Srí Lance vás již bílé dagoby přestanou bavit, protože jsou všude a málokdy se některá z nich odlišuje od těch ostatních a to byl i tento případ. Jinak Kataragamu určitě nevynechávejte ze svého itineráře, pokud chcete poznat nefalšovanou Srí Lanku :)

Kataragama

Kataragama

A tady krátké video:

Komentáře: