19
May
2018
18:50 PM

Colombo: Hlavní město, které nestojí za návštěvu

3 minuty, 53 sekund

Abych byla naprosto přesná, Colombo ve skutečnosti není hlavním městem Srí Lanky, jak si většina lidí asi myslí. Hlavním městem je ve skutečnosti naprosto neznámé Šrí Džajavardanapura Kotte, které se nachází v předměstské oblasti Colomba. Colombo je však největším a nejrušnějším srí lanským městem a tak není divu, že je za hlavní město považováno.

Colombo

Colombo

Colombo bylo založeno 5. století našeho letopočtu a odjakživa sloužilo jako přístav. Město je na severovýchodě ohraničené řekou Kelani a leží na západní pobřeží Srí Lanky. Z letiště se sem dostanete taxíkem do 30ti minut, každopádně nedoporučuji se zde příliš zdržovat, město mi nepřišlo ničím moc zajímavé. Je zde ruch, opět smrad a klidnou procházku zde nečekejte. My se vydali do čtvrti Pettah, která je nejrušnějším bazarem ve městě. Najdete zde ulice prodejců koření, sárí, trhy s ovocem, zeleninou, rýží, cukrem či ulice plné klenotů a zlata. Samozřejmostí je zde smlouvání, s čímž jsme po delším pobytu na Srí Lance neměli již žádný problém. Ceny jsou automaticky několikanásobně navýšené a tak se snadno dostanete minimálně na polovinu.

Colombo

Colombo

Colombo

Colombo

Colombo

Colombo

V Colombu je obrovské vedro a tak zde snadno dostanete úpal. Doporučuji se mezi 11. a 2. hodinou odpolední držet někde ve stínu, ať nedopadnete jako já :D Na co jsme se do Colomba hodně těšili bylo jídlo. Po měsíci na rice and curry pro nás TGI Fridays s Jack Daniels Burgerem a točeným pivkem Lion bylo vítaným zpestřením, stejně jako Bun Bo Nam Bo či KFC, které nabízí skvělé kuřecí stripsy s výborně ochucenou rýží. Těšili jsme se i na nějaký ten noční život, ten tu ale nemá moc smysl hledat. Místní nálevna nám donesla čtvrtinu piva asi za 120,- a jediný klub, který nám byl doporučován, se jmenoval Cleopatra a opravdu se nám nechtělo platit nesmyslné peníze za svíjející se nevzhledné břišní tanečnice. V Colombu jsme se také poprvé u tuk tuků setkali s taxa metry, což bylo skvělé, protože nástupní sazba činí 50 RS a každý kilometr stojí pouze 40 RS. Je třeba si dát pozor, aby si ho chamtiví tuk tukáři zapli, protože pak hrozí, že vám napálí několikanásobně vyšší částky.

Colombo

Zajímavým zážitkem byla návštěva místního kina. Jelikož do kin byl uveden nový díl Star Wars, nemohli jsme si ho nechat ujít a tak jsme si na internetu koupili lístky. Do kina jsme dorazili s hodinovým předstihem a bylo nám divné, že je tam prázdno, světla jsou zhlaslá a úplně zde chybí personál. Pět minut před začátkem filmu nám to nedalo a šli jsme se zeptat prvního člověka, kterého jsme zahlédli, jak je to tedy s tím filmem a on nám řekl, že jsme ve špatném kině, že tohle kino nefunguje. Podívali jsme se na lístky a tam bylo malým písmem zmíněno kino Savoy, které se nacházelo úplně jinde. Sehnali jsme tedy rychle tuk tuk a nechali se odvézt do 11 km vzdáleného kina Savoy. Film se promítal ve 3D, které nebylo tak kvalitní jako u nás, ale dalo se. Překvapilo nás, že film byl v anglickém originálu bez titulků, takže zřejmě sinhálské obyvatelstvo nemluvící anglicky má prostě smůlu. Vtipné bylo, že asi ve třičtvrtině filmu, přímo uprostřed napínavé scény, najednou ukončili promítání, zhasla světla a dovnitř vtrhl Sinhálec ověšený popcornem, který se snažil prodat. Poté začaly ty nejhorší reklamy, které jsme v životě viděli a po deseti minutách se pokračovalo ve filmu. Toť srí lanské kino :D

Asi 11 km od centra města se nachází poměrně hezká pláž Mount Lavinia, kam se dá dostat i vlakem. Je zde široký písečný zlatý pruh a oceán je klidný a vhodný ke koupání. Na to, že se jedná o městskou pláž, není ani špinavá. Sice vás zde budou otravovat pochybní prodejci marihuany a jiných drog, ale dají se v pohodě odpálkovat. Poblíž pláže se nachází slamy, ve kterých bydlí chudí obyvatelé, na druhé straně zase příjemné restaurace s výbornými mořskými plody.

Colombo

Colombo

Colombo

Colombo

Colombo

Prodloužení víz

Hlavní důvod naší návštěvy Colomba bylo prodloužení si 30denního víza na 90denní, což jsme bohužel neudělali rovnou na lešišti a tak jsme museli na úřad Department of Immigration and Emmigration. Víza se prodlužují ve třetím patře a je to pěkně otravné. Poprvé jsme tam dorazili chvíli před třetí hodinou odpolední a to nás už nevzali, že prý jdeme pozdě, tak jsme tam další den museli znovu, tentokrát pro jistotu v dopoledních hodinách. Prodloužení víza máme jako Česká republika na 90 dní zdarma, narozdíl od jiných zemí. Údajně je to tím, že jsme kdysi Srí Lance pomohli, když se osamostatnila. Na návštěvu úřadu si vyhraďte cca 3 hodiny, vemte si s sebou průkazovou fotografii a hlavně nečekejte frontu na pokladnu, kam vůbec nemusíte. Projdete si takovým otravným kolečkem, kdy vás posílají z místa na místo, dostanete nové razítko do pasu a můžete jít:)

Komentáře: