15
Jul
2018
18:33 PM

Kulturní trojúhelník

4 minuty, 27 sekund

Kulturní trojúhelník je historická oblast mezi městy Kandy, Anuradhapura a Polonnaruwa, která leží ve středu ostrova. V dřívějších dobách byla tato města sídly králů. My navštívili dvě z těchto měst ,Kandy a Anuradhapuru, což prý bohatě stačí. Anuradhapura a Polonnaruwa jsou si dost podobné, Anuradhapura však není tolik turistická. Přímo ve středu oblasti kulturního trojúhelníku leží také město Dambulla, které je proslaveno svými jeskynními chrámy a nesmíme zapomenout zmínit v této souvislosti také slavnou Lví skálu, Sigiryii.

Kandy

Jedná se o bývalé hlavní město starodávného sinhálského království a za mě jedno z nejhezčích srí lanských měst. Turisté sem jezdí zejména do Chrámu Buddhova zubu. Dlouho jsme zvažovali, jestli chrám stojí za návštěvu, protože prostě nejsme příznivci předražených turistických míst, ale nakonec jsme povolili. Majitel guesthousu, ve kterém jsme právě bydleli, mi půjčil jakousi deku, kterou jsem si měla kolem sebe obmotat, aby mě do chrámu pustili. Na první pohled deka vypadala jako sárong, nicméně u vstupu s tím měli obrovský problém, že prý je to deka a ne sárong a že mě dovnitř nepustí. Tak jsme tedy s Jakubem počkali venku na naše kamarády, kteří se stejně nevrátili nijak zvláště nadšení.

Kandy

V našem guest housu, který tímto rovnou doporučuji, jsme si na celý den pronajali dva tuk tuky, jeden v přepočtu asi za 400 Kč a ty nás provezli po nejzajímavějších místech Kandy a okolí.

Kandy

Začali jsme jízdou na slonech, což bylo asi půl hodiny cesty od Kandy. Byli jsme několikrát ujištění, že o slony je zde skvěle postaráno a že peníze z jízdy jdou na sloní nadaci, ale bůhví. Když jsme na slona nalezli, vyděsila mě ta výška a celou dobu jsem byla jako na trní. Slonovi se to evidentně moc nelíbilo, což dával najevo nespokojenými zvuky. Nejhezčím momentem bylo, když jsme s ním šli do řeky a mohli si ho umýt. Vtipná situace nastala, když jsme ze slona měli slézt a místňák mi šel pomoci. Nechytl mě však za boky, jako by to udělal každý normální člověk, ale přímo za prsa, která si nezapomněl pořádně promačkat. Jakub mu to pak nezapomněl vysvětlit a nemusím asi říkat, že žádné dýško, o které si ještě drze řekl, nedostal.

Kandy

Kandy

Kandy

Další zastávkou bylo centrum ajurvédské medicíny, kde nám ukázali plody a bylinky, které používají k ajurvédské léčbě, následně jsme dostali úžasnou masáž a pak byli odvedeni do krámku, kde se nám toho za šílené ceny snažili prodat co nejvíce. Prášky na hubnutí stejně moc nezabrali a lektvarem proti kouření jsem se první dva dny předávkovala, takže jsem vykašlávala cosi jako krev a šíleně se dusila. Je pravda, že v ten okamžik jsem na cigaretu moc chuť neměla :D

Po cestě do muzea drahých kamenů (které bylo mimochodem skvělé, spojené s poutavým výkladem) jsme viděli něco strašně zajímavého. Hejna netopýrů za bílého dne. Jedná se o kaloně, kteří se živí ovocem a hnízdí se v obrovských hlučných koloniích na vrcholcích stromů.

Kandy

Kandy

Po muzeu následovala prohlídka čajové továrny, vyhlídka a završením našeho večera se staly pověstně Kandyjské tance. Nic horšího jsem v životě neviděla. Slovy se to nedá snad ani popsat. Před koncem všichni odešli, protože pospíchali do Chrámu Buddhova zubu, takže představení skončilo asi o patnáct minut dříve a to bez potlesku.

Kandy

Kandy

Kandy

Kandy

Kandy

Kandy

Kandy

Další den jsme se zašli podívat na obrovskou Buddhovu sochu, nacházející se v Kandyjských výšinách, a poté město opustili.

Kandy

Kandy

Dambulla

Dambulla je známá díky svým Skalním chrámům a narazíte zde přímo na davy turistů. Na úpatí skály vás nejprve přivítá kýčovitý Zlatý chrám, na kterém sedí 30 metrů vysoká plastová socha Buddhy. Odtud pak pokračujete do kopce a po schodišti, po kterém se prohánějí zlodějští makakové. Vstupné do komplexu stojí 1 500 RS na osobu a čeká vás tam pět samostatných jeskyň, ve kterých se nachází přes 150 zpodobnění Buddhy. Ve finále jsme si to ani moc neužili, protože všude pobíhali turisté, kteří bleskali sochám do tváří, dělali si selfíčka a vůbec nerespektovali toto posvátné místo.

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Dambulla

Sigiriya

Z Dambully je to k Sigiriyi asi 20 km a dá se tam dostat za směšnou cenu místním autobusem. Jedná se o památku zapsanou na seznamu UNESCO a opět sem míří davy šílených turistů. Jelikož je Sigiriya předražená, rozmohla se místo ní skála Pidurangala, ze které je nádherný výhled přímo na Sigiriyi. My se k ní bohužel dostali celkem pozdě a už bychom za světla nestihli vylézt nahoru, takže jsme nakonec Sigiriyi viděli pouze zezdola, ale nám to bohatě stačilo. Už jsme začínali být přesycení památkami a těšili jsme se zpět na pláž. Čekala nás však ještě poslední zastávka, Anuradhapura.

Sigiriya

Anuradhapura

Toto historické posvátné město bylo hlavním městem Srí Lanky od 4. století př. Kr. až do počátku 11. století. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou archeologickou lokalitu. V roce 1982 bylo toto starobylé město zapsáno na seznam UNESCO.

Anuradhapura

Anuradhapura

Anuradhapura

Památky jsou rozesety celkem daleko od sebe a proto je dobré půjčit si na celý den kolo a objet alespoň některé z nich. My už byli památkami opravdu přesyceni a tak jsme si vybrali jen ty největší a nejkrásnější dagoby. Vstupné do areálu stojí dost peněz, nicméně nám se záhadně podařilo všude dostat zdarma :D

Anuradhapura

Anuradhapura

Anuradhapura

Anuradhapura

Anuradhapura

Nejkrásnějším místem, které jsme v Anuradhapuře viděli, byla stoprocentně 122 metrů vysoká stupa Jevatanaramaya. Jedná se o jednu z nejvyšších stup na světě.

Jevatanaramaya

Jevatanaramya

Jevatanaramya

Jevatanaramya

Jevatanaramya

A teď konečně můžeme opustit památky, které už nás stejně vůbec nebaví a vrátit se zpět na pláž!

Komentáře: