19
Mar
2018
19:09 PM

Mirissa: Pozorování plejtváků a nádherná pláž

2 minuty, 33 sekund

Mirissa je malé ospalé městečko nacházející se 4 kilometry od Weligamy. Za zmínku stojí kvůli dvoum věcem a těmi jsou hezká písčitá pláž a také se jedná o nejlepší místo na Srí Lance k pozorování plejtváků obrovských. Kdysi bývala rybářskou vesničkou, avšak tsunami zde roku 2004 napáchalo obrovské škody. Dnes se sem sjíždějí davy turistů zejména kvůli krásnému oblouku písečné pláže, na kterých najdou spoustu barů s hudbou a příjemným posezením. Ač nejsem milovníkem turistických míst, Mirissa mne nadchla, neboť pláž zde je opravdu nádherná, čistá a díky ne moc velkým vlnám a pozvolnému písčitému dnu se zde dá skvěle koupat, což se o spoustě plážích na Srí Lance říct nedá. Na jižní straně také najdete korálový útes, kde můžete spatřit mořské želvy. Bylo nám doporučeno plávání s těmito mořskými živočichy, ale ještě jsme se k tomu úplně nedostali, tak snad zbyde čas. Musí to být skvělý zážitek.

Mirissa

Mirissa

Náš hlavní důvod pro návštěvu Mirissy byl výlet za plejtváky obrovskými. Nejlepší dobou pro pozorování těchto velikánů je listopad až duben, takže jsme se domluvili s naším známým z Weligamy ze surf pointu, že nám domluví loď. Přijel pro nás asi v 6 ráno tuk tukem, přičemž loď vyplouvala z přístavu v Mirisse v 7 hodin. Na lodi nás bylo asi osm a výlet pro jednoho stál 5 500 RS včetně snídaně, která sestávala ze sandwiche, bagetky, vody, čaje a ovoce. Před vyplutím nám byl nabídnut nějaký prášek proti nevolnosti, která může na moři nastat. Já s díky odmítla a Kuba si pro jistotu jeden vzal. Zřejmě to však byl pořádný dryák a Kuba tak půlku výletu prospal buď vsedě se zrcadlovkou na krku nebo rovnou rozplácnutý na zemi. Proběhly prý i nějaké lehké halucinace typu ,,plejtvák přímo pod lodí“ a podobně. Poslední fází se stala alergie, kdy Kubovi po celém těle naskákaly svědivé fleky a nabyl pocitu, že mu hoří ruce. Ale abych se vrátila zpět k samotné plavbě.

Na moři jsme byli cca 4-5 hodin, kdy trvalo dobré dvě hodiny, než jsme plejtváky našli. Zážitek kazilo to, že plejtváka vždy obklíčilo dalších asi 10 lodí a nastala zběsilá honba. Myslím, že větší smysl by mělo, kdybychom jeli postupně a pouze se zastavili, plejtváci by pak pravděpodobněji připluli sami a nebylo by vůbec potřeba je takhle nahánět. Každopádně je určitě velkým zážitkem tohoto největšího savce planety vidět.

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka

Během ,,lovení" plejtváků začala loď plná japonských turistů hořet, což Kuba komentoval slovy: ,,Tomu říkám karma", a v podání Srí Lančanů, kterým s Kubou přezdíváme amatéři se z toho stala celkem zajímavá podívaná. Všechny lodě se sjely na pomoc a ti zdatnější z posádek se vrhli střemhlav do moře s hasícími přistroji, aby doutnající loď zachránili. Mezitím se posádka ohrožené lodi snažila požár uhasit konvicí na čaj, což šlo samozřejmě těžko. Prý tady lodě doutnají celkem často, ale tak evidentně to mají pod kontrolou :D

Mirissa

Mirissa

Mirissa

Mirissa

Po cestě domů jsme viděli i delfína a velikou mořskou želvu a také katamarán narvaný místňáky. Jinak zajímavější pro nás bylo určitě třeba safari, o kterém se později zmíníme, ale kdy budete mít zase možnost vidět na vlastní oči plejtváky?:)

Mirissa

Komentáře: