12
Feb
2018
19:02 PM

Národní park Uda Walawe: Sloni na dosah ruky

1 minuta, 51 sekund

Tento národní park byl pro mne zatím jedním z nejsilnějších zážitků na Srí Lance. Na Srí Lance najdete spoustu národních parků, nicméně Uda Walawe je asi nejlepším místem pro pozorování slonů, neboť na ploše velké 31 tisíc hektarů se jich nachází rovnou několik stovek. Údajně park může dokonce konkurovat stepním rezervacím v Africe. Kromě slonů zde můžete vidět například buvoly, sambary, velké kolonie ptáků, zejména pávy, volavky a kormorány, opičky, krokodýly či varany.

Večer před návštěvou parku jsme se ubytovali v městečku Embilipitiya, kam pro nás v 5:30 ráno přijel jeep asi za 4 000 RS. Do jeepu se vejde 6 lidí, takže když pojedete ve více lidech, tak ještě nějakou tu rupii ušetříte. Nejlepší je vyrazit takhle brzy, protože pak uvidíte ten nejkrásnější východ slunce přímo v národním parku a ten pohled je nepřekonatelný. Navíc jakmile začne být horko, zvířata se schovávají do stínu a jsou hůře vidět. Před vstupem do parku jsme projížděli vedle vodní nádrže, kolem které se rozprostírá hustá vegetace parku a příroda zde byla přenádherná.

Uda Walawe

Uda Walawe

Vstupné do parku činí 3 500 RS za osobu, takže pokud jste ve dvou, dohromady i s jeepem tento přibližně čtyřhodinový výlet vyjde na 11 000 RS, což není na srí lanské poměry zrovna málo, nicméně to za to stojí. Ve srovnání se slavnější Yalou zde máte větší pravděpodobnost zahlédnout divoká zvířata, neboť Yala je mnohem rozlehlejší a zvířata se tak spíše schovají před fotochtivými turisty.

Uda Walawe

S Jakubem jsme viděli opravdu hodně slonů, kterých jsme se z jeepu mohli skoro dotknout, pávy, kteří jsou mimochodem bravurní zabijáci kober, šakaly, buvoly a různé druhy ptactva. Řidič jeepu nám vždy zastavil a řekl něco o konkrétním zvířeti.

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Ke konci safari nám řidič zastavil u velkého stromu obsypaného drzými makaky, kde jsme mohli vylézt ven z jeepu a projít se k jezeru.

Uda Walawe

Uda Walawe

Uda Walawe

Park se potýká s několika problémy a jedním z nich je, že turisté se často snaží slony krmit třeba u plotu parku a sloni pak z lidí nemají strach a přibližují se do civilizace, z čehož pak plynou konflikty mezi slony a lidmi. Proto slony nekrmte ;-)

Pokud jste podobně jako my fascinováni slony a chcete je vidět naživo, tak tento národní park určitě doporučujeme :)

A tady je video:

Komentáře: