25
Jun
2018
18:40 PM

Sithulpawwa: Skvost ukrytý v národním parku Yala

1 minuta, 56 sekund

Pravděpodobně ne každý ví, že v národním parku Yala se neukrývá pouze spousta různé zvěře, ale i nádherný skalní chrám Sithulpawwa a buddhistický komplex Magul Maha Viharaya.

V Kataragamě jsme se snažili sehnat jeep, protože do NP Yala se jinak nedostanete, ale každý nám nabízel přemrštěné ceny. Využili jsme tedy našeho kontaktu, který nám doporučil jistého místňáka, jenž nám nabídl cenu 4 500 RS za jeep na celé dopoledne. Když chcete jen do Sithulpawwy, není potřeba platit vstupné do Yaly, ale řidič vás vezme cestou, která vede mimo oficiální brány národního parku. I tak je možné zahlídnout nějaká zvířata, my viděli pouze srny a divoká prasata, ale lze spatřit i slony či napříklady levharty. Určitě doporučujeme na zvířata jet spíše do Uda Walawe, kde sice nejsou levharti, ale Yala je obrovská a je zde menší pravděpodobnost vůbec nějaké zvíře zahlédnout.

Kolem šesté hodiny ranní nás vyzvedl jeep a vyrazili jsme do Yaly. Je opravdu rozlehlá a v dáli jsme zahlédli i pár slonů. Na parkovišti u Sithulpawwy se promenádoval obří divočák, ale jelikož nikdo nepanikařil, snažila jsem se nedat najevou svoji hrůzu:D Sithulpawwa je dokonalé místo, až se divím, že sem turisté nejezdí. Vstupné je 500 RS na osobu, ale peníze jdou údajně na údržbu tohoto nádherného komplexu. Můžete se zde procházet několik hodin a pořád se budete mít čím kochat.

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Nachází se zde starobylý buddhistický klášter postavený ve 2.století před naším letopočtem králem Kavantissa. Byl místem uctívání věřících, ale i centrem buddhistického vzdělávání mnichů. V prostorách kláštera najdete obrazy anuradhapurské éry a spoustu dalších historických pokladů. Můžete také vyšplhat až nahoru k jedné z dagob, ze které se rozprostírá neuvěřitelný výhled na národní park a skalní chrám. Snažila jsem se nemyslet na to, že jsme vlastně v Yale a kdykoliv se na nás může vyřítit nějaké divoké zvíře, což se naštěstí nestalo. U jezera jsme však viděli obřího krokodýla, který se vyhříval na cestě a náš průvodce místo aby řekl, ať se k němu nepřibližujeme, udělal úplný opak a běžel za ním a řekl nám, ať ho následujeme. Naštěstí krokodýl byl zřejmě plachý a rychle se schoval do vody.

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Sithulpawwa

Musím uznat, že se jednalo o jedno z nejzajímavějších míst, které jsme na Srí Lance navštívili a nebýt našeho kamaráda, který tu několik žije, bychom se o něm ani nedozvěděli, protože v průvodcích je o něm sotva zmínka.

Komentáře: